ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Трагедія рідного краю в драмі Лесі Українки «Бояриня»

Леся Українка... Хто вона? Поетеса, драматург і публіцист. Навіть Іван Фран­ки, який добре її знав, не міг дати однозначної відповіді. Та й мати майбутньої поетеси, Олена Пчілка, не одразу розгледіла багатогранний талант своєї дочки. Є така думка: якби Леся не захворіла на туберкульоз, то вона б, мабуть, стала ві­домим музикантом.

І все ж поезія, драматургія...

Перелом у творчості Лесі Українки збігся з переломом століть, і Леся-дра- матург з’явилася на самому початку XX століття. Серед драматичної спадщини письменниці особливе місце посідає драматична поема «Бояриня», з якою україн­ський читач познайомився нещодавно, хоча поема була написана в 1910 році. Аж до 1989 року твір не тільки не виходив друком, а й згадки про нього не було ні в оглядових статтях, ні в солідних літературознавчих монографіях. Це пояснюється дуже просто: твір присвячений драматичним подіям національної історії — добі Руїни з усіма її конфліктами й суперечностями.

З усього комплексу національних проблем Леся обирає чи не найгостріші, найдраматичніші з них — проблеми національної пасивності, національної зради і національної туги, осмислюючи їх на матеріалі української історії XVII століт­тя. Художньо осмислюючи філософію волі, душі, духу, Леся Українка доходить страшного висновку: український народ несе ярмо неволі самохіть, бо змирився зі званням «раба».

Відомо, що мотив національної пасивності для української літератури був не новий. Ще Т. Шевченко у посланні «І мертвим, і живим...» гнівно затаврував зрадливу козацьку старшину:

Раби, подножки, грязь Москви,

Варшавське сміття — ваші пани.

Ясновельможнії гетьмани.

Цих питань торкалися й П. Куліш, М. Костомаров, І. Франко. Засвоївши лі­тературну традицію й певні історичні джерела, Леся Українка змальовує добу Ру­їни. Однак письменниця не вдається до опису історичних фактів, а показує, як найсуттєвіші проблеми переломлюються в долях центральних персонажів: дочки козацького старшини Перебійного Оксани та її чоловіка, московського боярина Степана. Отже, основою твору є ідейний конфлікт протистояння світоглядних по­зицій, поглядів, думок.

Конфлікт, покладений в основу «Боярині», ґрунтується на протистоянні двох світів — України і Московщини, як і двох психологій, світоглядних і морально-етич­них. З одного боку, патріотично налаштованої козацької старшини, а з другого — тих, що зреклися національної ідеї, перейшовши на службу до російського царя.

До першого «табору» належить Оксана, яка не може пробачити ні собі, ні чо­ловіку, який «сидів у запічку московськім» в той час, як на Україні лилась кров. Вона у відчаї запитує у нього: «Ну, скажи, мій любий, чи довго нам ще мучитися так?» Другий «табір» представляє Степан, це він привіз Оксану до Москви. Чоло­вік намагається переконати дружину, що і в Москві можна боронити українську

громадську справу. Але це не так! Степан боїться залишити службу, бо «цар скрізь достане боярина свого», та й порушити присягу йому не велить честь.

Наші герої помилялись, бо без внутрішньої свободи майбутнє не має сенсу. Як і немає одної батьківщини. Леся Українка подає свої власні роздуми щодо цього питання. Для неї (як і для її героїні Оксани) Україна — це «веселий світ» з діво­чим співом, а Московщина — «неволя бусурманська», «темниця».

І як приклад — Степан з Оксаною. Що вони зробили для рідної землі? Нічо­го, крім того, що осмислили тягар своєї долі, що задушив їх. У них не вистачило снаги, щоб перемогти тяжкий тягар. У цьому — трагедія нашого народу. Нам на шию кидають ярма (економічна нестабільність, залежність від Заходу, заборона рідної мови, насадження «чужої» культури), і ми тягнемо їх віками.

Прикро від цього! Що ж ми за нація? Чому ми самі себе прирікаємо на «вічні муки»? Так і хочеться вигукнути Лесині слова: «Жити хочу! — Буду жити».Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 129 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz