ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 46
Гостей: 46
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Реалістичне зображення теми визвольного руху в оповіданні В. Винниченка «Салдатики!»

Володимир Винниченко... Що ми знаємо сьогодні про цю людину? Не дуже ба­гато. Та все ж існує думка, що це постать такої величини, без якої не скласти об’єк­тивного уявлення про весь літературний процес в Україні. Він автор чотирнадцяти романів, близько ста оповідань, чотирнадцяти п’єс і великої кількості статей.

Найкращі свої твори В. Винниченко написав у дореволюційний час, в яких обстоював неоціненне значення людської особистості. Для творів В. Винниченка характерна новаторська манера письма, недаремно його називають «українським Чековим». Письменник реалістично зображує тяжке становище темного і забито­го селянства та міської бідноти, жорстоку експлуатацію заробітчан, перші спалахи соціального протесту. В. Винниченко, як і багато інших відомих письменників, не оминув і теми визвольного руху на початку XX століття.

В оповіданні «Салдатики!» саме і показано типову картину придушення се­лянського повстання, зародження революційних настроїв і нових суспільних ви­явів — агітаційного руху.

Змінилося село, «а сталося це якось зовсім несподівано», — зауважує автор в оповіданні «Салдатики!». — До вчорашнього дня жило собі..., як і перше: голода- ли, боліли, умирали». І раптом заговорили по-новому: «...Той має право на зем­лю, хто робить на ній! Ми робимо — наша й земля». В особі селянина Явтуха, що проголошує ці заповітні слова на сільському сході, село заявляє про себе як про нову політичну силу, яка не дозволить надалі знущатися з себе. Збурене агі­таційними листівками в навколишніх селах — розгромом економій, поміщицьких маєтків, — воно не боїться вже й тих, хто захищає своїми штиками основи само­державства — «салдатиків». Але події розгортаються вже по-іншому... До села на­ближається каральний загін, викликаний поміщиком, у якого селяни відібрали зерно. Збентежений, наляканий натовп чекає розправи. Його намагається заспо­коїти організатор бунту Явтух, у котрому сконденсовано всі настрої його одно­сельців. Та навіть перед явною загрозою розплати за скоєне натовп все ще пере­буває під гіпнотичним впливом свого лідера. У ньому люди бачать свою останню надію на порятунок.

Жадібно і напружено слухаючи, натовп здатен вловити найтонші нюанси си­туації. Досить Явтухові на якусь мить втратити надію на щасливий кінець, як ця безнадія стала домінуючим почуттям натовпу.

«Салдатикп!.. — вигукнув з таким болем, з таким одчаєм, що в валці прокину­лись всі, а солдатики аж здригнулися разом і похмуро глянули на офіцера. Серед селян зразу піднявся галас, крики, стогнання...»

Перед нами з’явились два натовпи, один — у сіряках, другий — у сірих ши­нелях! Агресивність офіцера викликала агресію селян, спрацював одвічний закон «зуб — за зуб, око — за око!»

«Салдати, як машини, разом підкинули рушниці і виставили їх проти селян», проте не стріляли, зупинені щемливо-благальними словами Явтуха: «Вислухайте, рідні... Пустіть ружжя!» Цими словами автор доводить: сила не за штиками, а за громадою з великою правдою її життя, дій і намірів.

Незважаючи на трагічний фінал (каратель, занепокоївшись, що «салдатикп» не стріляють в людей, зарубує шаблею мужнього Явтуха), оповідання несе гли­бинний оптимізм. В. Винниченко до краю загострює конфлікт і не намагається прикрасити правду життя. Безумовно, письменник володів глибоким даром реа­лістичності в зображенні подій. Твори В. Винниченка — яскравий літопис шляху українського народу до незалежності.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 216 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz