ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 44
Гостей: 44
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Любов до рідної землі в поезії М. Рильського «Слово про рідну матір»

Поема-ораторія «Слово про рідну матір» Максима Рильського вважається най­визначнішим твором воєнних років. Вперше її прочитано 29 листопада 1941 року до поневоленого, але нескореного народу через радіостанцію імені Тараса Шев­ченка.

Поема починається уславленням рідної землі, її зелених степів, могутнього Дніпра. З любов’ю говорить М. Рильський про чарівну українську пісню, про ви­соку культуру рідного народу, представниками якої є Сковорода, Шевченко, Кот­ляревський, Франко, Лисенко. Символами добробуту виступають образи «рясного винограду» і «світла мудрої лампади». І ось тепер цей народ, який дав світові такі духовні цінності і мистецьку красу, який вперше за багатовікову історію возз’єд­нав розрізнені землі, знемагає «в болях ран» і відчайдушно бореться, але не падає на коліна перед підступними завойовниками. М. Рильський з упевненістю ствер­джує — ніхто і ніколи не завоює його рідний край!

Хто може випити Дніпро,

Хто властен виплескати море.

Хто наше злото-серебро Плугами кривди переоре...

Ці рядки звучать як одне риторичне запитання. Глибокий патріотичний зміст «Слова» втілений у досконалу художню форму. Як і більшість творів М. Рильсько­го, поема захоплює нас красою думки і почуття. Читача чарують мелодійні рядки: «Хто золоту порве струну, коли у гуслях — дух Боянів...» Ніби запитує і водночас стверджує митець.

Органічно вплітає поет у мову твору деякі мотиви та образні звороти з дав­ньоруської поеми «Слово о полку Ігоревім» («лисиці брешуть на щити та сонце устає — на Сході»). Чимало словосполучень із поезії стали крилатими словами. Вражають точні образні висловлювання, що звучать як афоризми: «гроно світле сестер», «струни Лисенка живії», «слави золота зоря круг Заньковецької Марії». Поему наскрізь пронизує ліричний струмінь, вона сповнена глибоких емоцій. Ве­личним, переможним акордом закінчується цей високомайстерний твір. Ми бачи­мо картини грядущих переможних боїв і символічного подання сходу сонця:

О земле рідна! Знаєш ти Свій шлях у бурі, у негоді!

Встає народ, гудуть мости.

Рокочуть ріки ясноводі!..

...Та сонце устає на Сході!

Для посилення піднесеного звучання у творі поет вдало використовує рито­ричні художні засоби, старослов’янізми, анафоричне повторення слова «благо- словен». Вдало використовує М. Рильський для підкреслення свого нерозривного зв’язку з народом фольклорні звороти: «рута — м’ята», «муки — діла», «золото — серебро», «ясні зорі», «тихі води» тощо.

Непідробною пристрастю і болем пронизана ліро-епічна поема «Слово про рідну матір», у якій поет з любов’ю відтворив образ України — її героїчну істо­рію, невмирущу культуру, чарівну природу. Але, що характерно, жодного разу М. Рильський не згадує, як тоді було заведено, імені вождя всіх народів Сталіна. Це був дуже сміливий крок поета, бо він мислить по-новому, глибокими масшта­бами. Автор співає гімн національній свідомості українців, які в боротьбі за свою незалежність неперевершені. Поезією «Слово про рідну матір» поет проголошує благословення землі, «яку сходив Тарас малими босими ногами», народній думці й волі, великим людям минулого і сучасного.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 342 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz