ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Суперечливість образу Гобсека (за однойменною повістю 0. Бальзака)

Мені надзвичайно сподобалися образи, змальовані Оноре де Бальзаком у його повісті «Гобсек». Ні, звісно, мені не до вподоби лихвар Гобсек, що розорює своїх клієнтів, користуючись їхньою фінансовою неспроможністю... Мене зачарувала та манера, у якій геніальний французький прозаїк Бальзак змальовує своїх персона­жів. Найбільше мене вразило те, що ці образи постають переді мною, мов живі, так, ніби я можу поговорити з ними чи побачити усі події повісті на власні очі. От що таке справжній реалізм у літературі!

Я думаю, що такого ефекту реалістичності Бальзак досягає за допомогою ба­гатьох прийомів, найголовнішим з яких, на мою думку, є багатоплановість його персонажів. Вони не мають однієї домінуючої риси, яка й зумовлює усю їхню по­ведінку, вчинки, думки (так, як було в літературі класицизму). У душах персона­жів відбуваються складні психологічні процеси, вони є носіями різних, часто су­перечливих якостей.

Головний персонаж повісті — лихвар Гобсек, який дере зі своїх клієнтів шале­ні відсотки, він самотня та замкнена у собі людина, що нікого не любить та, зда­ється, не має у цьому потреби. Проте це образ зовсім не однозначний, тим біль­ше не однозначно негативний. Юрист Дервіль, від особи якого ведеться оповідь, каже про Гобсека так: «У ньому живуть дві істоти: скнара та філософ, підла іс­тота та велична». Мені здається, така характеристика Гобсека влучна та дуже до­речна. Гобсек — типовий представник своєї епохи (власне, задумом Бальзака було створення якнайбільш реалістичної картини сучасного йому суспільства). Тож не слід забувати, що багато в чому, як представника епохи, риси Гобсека зумовле­ні цією епохою, сформовані нею та, можна сказати, породжені. Ніхто, певно, не буде сперечатися, що Гобсек — дуже суха, черства людина. Але ж кожного дня він бачить усю аморальність та розпусту так званого «вищого світу», всі огидні та не­людські риси вдачі осіб, які мали б бути найкращими, елітою, душею та інтелек­том суспільства. Я ставлю собі питання: чи вижив би Гобсек, якби мав чуйне та невинне серце? Думаю, ні. Але ж мав вижити! Бо кожна людина, хоче того чи ні, прилаштовується до тих, хто її оточує. Гобсек не вірить у щирі людські стосунки, у чесність та безкорисливість. Чи може він вірити у це, стикаючись щодня з таки­ми вчинками, які не дають жодних підстав для віри не тільки в людей, але в життя взагалі? Думаю, ні. До того ж аналітичний розум Гобсека, його здатність до оцін­ки ситуації, до філософських міркувань гідні поваги, якщо не захоплення.

Я у жодному разі не виправдовую Гобсека у його хижості і жорстокості, але думаю, що людину багато в чому формує суспільство, у якому вона живе. Осо­бистість повинна мати свою точку зору, не опускаючись до загального рівня, не деградуючи тільки через те, що всі такі. Так, сильна особистість має подати про­тест. Чи не було віддалення Гобсека від суспільства його протестом? Він не став повноправним членом того суспільства, в якому розважаються, плетучи інтриги з усіма проти всіх, потопають у розкошах, розпусті, аморальності. Чому так? Через свій вік? Думаю, не тільки. Певно, це і був своєрідний протест Гобсека...

Як на мене, образ Гобсека потребує багатоаспектного, глибокого осмислення. Це не той образ, який був спеціально створений як уособлення певної риси. Для мене Гобсек — жива людина, настільки багатогранна та складна, що будь-які ка­тегоричні судження про його «позитивність» або «негативність» видаються мені недоречними та необгрунтованими. Гобсек — надзвичайно реалістичний образ, це повноцінна особистість, нехай і не надто приваблива. Я не впевнена, що можна зрозуміти Гобсека до кінця, але спробувати варто...Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 850 | Рейтинг: 2.0 /1
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz