ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

«Що користі людині придбати весь світ, якщо вона втрачає власну душу?» (За твором 0. Вайльда «Портрет Доріана Грея»)

Оскар Вайльд — один із тих письменників, які неймовірно цікавлять мене не тільки як творці художнього тексту, а й як особистості. Непересічність цієї постаті полягає вже в тому, що, створивши свою особливу художню манеру — естетизм — письменник втілив її не тільки в прозу, а й у життя.

Оскар Вайльд заперечував прямолінійну дидактичність літератури чи її ілю­стративний відносно історії характер. Він вважав, що твір, мистецтво, краса є пер­винними. І краса, саме мистецтво є самоціллю художнього твору.

Власне, виходячи з таких засад, О. Вайльд створив прекрасні прозові твори, які мали, мабуть, ще більший повчальний зміст, ніж ті, які створили письменники із прямою орієнтацію на дидактику в літературі.

«Портрет Доріана Грея» — роман, що поєднує у собі елементи реалістично­го та вигаданого, втім, він дуже близький до дійсності. Юнак Доріан, захоплений портретом, який написав його знайомий художник Холлуорд, вигукує: «От якби портрет змінювався, а я завжди міг лишатися таким, який є!» І його бажання див­ним чином здійснюється: портрет старіє, а Доріан залишається юним і прекрас­ним. Проте не все так просто: не тільки старість відображується на портреті, а й ті пороки, які з часом оселяються у колись такій чистій душі Доріана. Хлопець товаришує з лордом Генрі. Лорд Генрі, якого всі називають «Принцом парадок­су», є своєрідним відображенням особистості самого Вайльда. У вуста лорда Ген­рі автор вкладає свої численні блискучі афоризми й певні елементи власного сві­тогляду. Під впливом лорда Генрі, Доріан починає обертатися у світських колах. Його нове життя, особливо ж те, що замість нього змінюється і старіє портрет, дуже впливає на душу юнака.

протягом багатьох років, які зображено в романі досить стисло, проте про­мовисто, Доріан все більше захоплюється власною красою і з якимсь дивним за­цікавленням спостерігає за руйнуванням власної душі. Він закохується в акторку Сибілу Вейн, але його необачні дії призводять до її самогубства. Лорд Генрі ра­дить юнакові не лити сльози (тоді він ще був здатен на ці сльози!) — і перша риска жорстокості з’являється на прекрасному портреті. Далі колись чистий, подібний до грецького бога, Доріан, як кажуть, котиться по скісній: він виявляється здат­ним навіть на вбивство — того самого Холлуорда, який колись був його другом. Поступово портрет перетворюється на відображення огидної старої людини, об­личчя якої не приховує всіх пороків, що містяться в душі все ще прекрасного зов­ні Доріана. Він, перепробувавши усе, здавалося б, доступне людині (втім, не на­вчившись кохати, не ставши людяним чи мудрим), нудьгує і нидить від власного життя. Доріан вирішує, що портрет — це сумління, яке треба знищити, бо надто важким видається його тягар навіть для такої бездушної людини. Він кидається на портрет із ножем — і слуги знаходять тіло старого і пошматований портрет юнака.

Власне, твір Оскара Вайльда — своєрідний інтелектуальний роман, роман- притча. Автор довів концепцію естетизму до межі, до крайності, але навряд чи цим заперечив власний естетизм. Адже лорд Генрі вважав будь-який злочин вуль­гарним, та й взагалі, нібито відкидаючи мораль, утім мав власну, але мотивовану парадоксально й дотепно.

Краса є найвищою цінністю, — це головна теза естетизму й усього життя Вайльда. Чи він заперечив це своїм твором, як може комусь здатися? Звісно, ні. Просто краса — річ набагато ширша, ніж самі зовнішні риси. Це не тільки зо­внішність, а й думки, слова, дії, вчинки.

Пропагуючи естетизм, О. Вайльд стверджував, що не буває книжок моральних та аморальних, бувають тільки погано й добре написані. Наскільки я можу суди­ти як читач, «Портрет Доріана Грея» — книжка неймовірно добре написана, цей твір увібрав у себе усі риси винайденого Оскаром Вайльдом естетизму, що, втім, не заважає роману бути по-справжньому повчальним.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 315 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz