ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Гумор і сатира у повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»

I.      Гумор — «одна з найсильніших, найцікавіших і найяскравіших особливос­тей» таланту І. Нечуя-Левицького. (Письменник всотав у себе перш за все радісне світосприйняття свого народу і гумористичний погляд на усі не­гаразди. «Розвеселіться трохи й поглядайте на світ божий з надією й з ве­селістю», — писав він у листі до Б. Грінченка. І це можна вважати його переконанням, що життя, «як полотно, виткане на сумній основі веселим пітканням та веселими взірцями».)

II.     Поєднання трагічного й комічного у творчості письменника. (Гумор пись­менника різноманітний, багатий відтінками й проявами — від світлого, жит­тєрадісного сміху до сумної іронічної посмішки. А інколи й різка сатира.)

1.     Ліризм авторського гумору у «Кайдашевій сім’ї». (Лірична тональність описів відразу налаштовує на емоційно-життєрадісне сприйняття світу. Проте спокій у природі різко контрастує з метушнею сім’ї Кайдашів. Здавалося б, усі такі гарні, оповиті поезією кохання — жити б та радіти. Але щось заважає. Це «щось» часом виглядає досить кумедно, як розмова Карпа й Лавріна про дівчат і опис настрою Кайдаша. Ліричним гумором пронизано й авторські коментарі та описи.)

2.     Доброзичливий, життєрадісний сміх. (Ця ознака дуже характерна для фольклору, отож часом і ситуації дуже нагадують картини з жартівливих пісень чи анекдотів. Як-от пригоди п’яного Омелька Кайдаша та заува­ження Карпа щодо постування по п’ятницях батька.)

3.     Сумний сміх крізь сльози. (Кумедними бувають герої, та часом це тіль­ки з боку: сцени бійки Омелька з Карпом чи Мотрі зі свекрухою скоріше сумні. А факт смерті старого Кайдаша, який сп’яну втопився у ставку, «де старій жабі по коліна», викликає вже скоріше гірку посмішку.)

4.     Сатира у «Кайдашевій сім’ї». (Сатирично змальовано не лише приниз­ливі сварки й бійки між Кайдашами, а й інші персонажі. Досить згадати «богомольну» бабу Палажку, яка щороку ходить до Києва на прощу пас­ку їсти, проте протягом усього року тільки те й робить, що свариться з сусідами (скільки хат довелося їй обійти, щоб перепросити у всіх, з ким сварилася!)

5.     Гірка іронія автора «Кайдашевої сім’ї». (Вона проявляється перш за все в оцінці подій (згадаймо іронічний опис двох сімей, що насувалися, мов хмари, до тину лаятися). Та й кінцівка повісті в обох варіантах — це зра­зок іронічного, навіть глузливого сміху автора.)

III.     Засоби гумористичного в повісті. (Це передусім створення смішних ситу­ацій, де герої виглядають кумедно. Наприклад, сцена приїзду Кайдашихи на оглядини до Мелашки. Маруся Кайдашиха виставляла себе, як дорогий товар на ярмарку, пишалася, аж тут віз перевернувся, і вона «викотилася з воза, наче м’яч». Кумедність ситуації підкреслює й авторська мова: Кайда­шиха «заквітчалась сіном, як вівця реп’яхами». Мова — один із найяскра­віших засобів створення гумористичного ефекту. Це й уживання народної лексики, прислів’їв. Це й індивідуальна характеристика, яка ще й зазнає ево­люції. Так, мова Кайдашихи міняється від улесливого «проше вас», позиче­ного десь серед панства, до брутальних лайливо-в’їдливих слів під час свар­ки. Мова видає з головою кожного героя, бо вона — відображення характеру й світогляду.)

IV.     Сказати про серйозне з гумором. (Гумористичне зображення побуту й життя селянства — це засіб, який допомагає збагнути «увесь ідіотизм селянського життя» з його індивідуалізмом, забобонністю, заздрістю — усім, над чим слід посміятися, щоб позбутися назавжди. Адже це так заважає жити й почувати­ся щасливими. І не лише Кайдашевій сім’ї.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 285 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz