ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Символіка назви роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Роман Панаса Мирного та Івана Білика є класичним для української літера­тури, і, здається, все в ньому вже давно обговорене. Проте сила класики саме у багатоплановості, у актуальності в усі часи. Отож сьогодні доречно говорити про нове прочитання класичного твору з огляду на те, що критики свідомо чи несві­домо не звертали великої уваги на проблему суспільно-національних наслідків втрати народом національної свободи. Але це саме й відбилося у назві роману.

Чи випадковим у назві та й у тексті роману є віл? Очевидно, ні. Віл — тва­рина могутня, сильна, без якої в господарстві не обійдешся. Разом із тим віл — тварина спокійна й покірна, а тому зручна. Таким чином образ вола, винесе­ний у назву, набуває метафоричного значення. Це ключ до розуміння головної ідеї твору — українці в ярмі. Віл, на жаль, є алегорією поневоленого покірного зросійщеного українського народу. І про це свідчать розділи, присвячені закрі­паченню села Піски панами Польськими. Були колись Піски селом вільним, козацьким, і останнім носієм того козацького духу був січовик Мирон Ґуздь, який так і не змирився ні з неволею, ні з іншим способом життя — господар­сько-хліборобським, хоч і «заржавіла січова рушниця, злігся порох, розгубило­ся креміння». І вже в його синові Іванові розтануло оте лицарство козацьке, бо «Кругом Україну облягло панство, позалазило у саме серце». І не випадково ста­рий Мирон Ґудзь помер, захворівши після оголошення поневолення села Піски. Це ніби символ умирання волі української. Відтоді принизливе «хахол» звучить скрізь як символ зверхнього ставлення до українців в усіх сферах, навіть серед розбійників. Досить пригадати, як після чергового грабунку один зі зграї грабіж­ників москаль-пушкар хвалив Матню: «Вот тьі и хахол..., а, право, порядки зна- ешь! Тебе бьі только государю служить...» І подібних випадків багато змальовано в романі. «Неволя, як той чад, задурманила людям голови», і люди самі поча­ли пхати голову у ярмо, гублячи рештки національної свідомості й самоповаги. Ось чому символічним здається діалог малого Чіпки з бабусею у розділі «Дитя­чі літа»: «— Чи воли, бабусю, говорять? — питає Чіпка в Оришки. — Бог їх зна, синку... Кажуть би то, що говорять».

Говорять, от тільки «мова стала пародією московської мови», а люди виро­дилися у перевертнів, у волів. Ось ідеал будь-яких поневолювачів: «...воли такі смирні, тихі», — як каже Галя. Отож воли у романі — це символ не просто зне­доленого селянства, яке досить нагодувати. Ні. Воли — це символ уярмленого українського народу, який зазнав через неволю багато втрат як матеріальних, так і моральних.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 542 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz