ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 10
Гостей: 10
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

В. Стефаник - майстер новели

Самобутність творчої манери Стефаника-новеліста. (Основним об’єктом зо­браження для нього було галицьке село з його драматичними соціальними проблемами. Стефаник дуже емоційно ставився до всього, про що писав, тому новел було створено не так багато. Вони, за словами автора, «як опирі, кров випивають». У центрі уваги письменника завжди людина у граничній ситуації, що змушує її до рішучих дій. І хоч інколи його герої вдаються до відчайдушних вчинків, які й самі засуджують, дивним чином вони залиша­ються на моральній висоті, чисті душею. Звідси й поєднання проникливого трагізму і нездоланної надії та віри у щастя, у добро й світло.)

Літературний напрям, до якого належить творчість В. Стефаника. (На перший погляд, новели Стефаника суто реалістичні, оскільки відображають типовий характер у типових обставинах. Але разом з тим автор використовує надбання сучасної йому європейської літератури — засоби модернізму, зокрема експре­сіонізму. Це виявляється у манері зображення: ситуація доведена до краю, за межі реальності (наприклад, «Новина», де батько вбиває власну дитину, бо не в ЗМОЗІ її нагодувати і не може бачити її страждання). Побудовані новели так, аби справили якнайсильніше емоційне враження на читача, звідси й особлива експресія розповіді, особливий синтаксис, який покликаний через поєднання молитви й прокльонів дати відчути читачеві глибину розпачу героїв, трагізм щоденних буднів, про це ж свідчить глибокий психологічний аналіз, майстер­но поданий у монологах, сповнених нервово-експресивних фраз, розмовної лексики, словоформ зі зменшувальними суфіксами.)

Стефаник — майстер новели.

а)   Як будуються новели Стефаника? (Композиція більшості новел побудо­вана на трагічній події, яка змальовується здебільшого точно й лаконічно і овіяна духом співчуття автора героям.)

б)   Улюблений жанр Стефаника — новела. (Назва «новела» походить від іта­лійського поуеііа — буквально «новина» — коротке оповідання з неспо­діваною кінцівкою. Саме ця форма найточніше відповідає творчій манері Стефаника, який будує новели на основі трагічної події, швидкого розви­тку і розв’язки, максимально стисло у ліричних відступах, більше схожих на ремарки у п’єсах, висловлюючи своє ставлення.)

в)   Художні особливості новел Стефаника. (Сюжет розкривається через ді­алоги або монологи. Інколи («Сини») це суцільний монолог головно­го героя. Пейзаж завжди емоційний, персоніфікований (досить згадати пейзаж з новели «Новина», де описується річка). Мова героїв індивідуалі­зована. Так, Іван Дідух з новели «Камінний хрест» вживає воєнну лекси­ку («зіцірував», «машір»), Максим з новели «Сини» вживає просторіччя, діти з новели «Діточа пригода» говорять саме по-дитячому. Велику роль відіграє портрет, який часто подається у розвитку, навіть незважаючи на лаконічність творів. Часто автор звертається до біблійних мотивів.)

Вислови діячів мистецтва й культури щодо творчості Стефаника.

(«Стискаю міцно Вашу руку, тому, котра так сильно малює двома барвами — Чорною і тою, що її лілія носить».

Ольга Кобилянська 475

 

«у тих «воєнних» творах Стефаника вражає якийсь надлюдський пафос, його люди стають як боги, їхні слова як пророцтво, як грім. Не вступить­ся зі своєї землі старий ґазда, безсмертний володар, його величезна тінь покриває ниви аж до овиду, неначе престол незнаного бога стоїть він, не порушений бурями. І слово його, як слово Боже, завертає малодушних, будить мову німих, творить чуда».

Юрій Морачееський

«Він малює буденне життя сірого люду, але не тільки зверхні факти його життя, а самий зміст його: двома-трьома раптовими рисами він малює нам надзвичайно яскраву цілу драму...»

Леся Українка

«Абсолютний пан форми... Стефаник ніде не скаже зайвого слова; з делі­катністю, гідною всякої похвали, він знає, де зупинитися, яку деталь ви­сунути на ясне сонячне світло, а яку лишити в тіні. В малюванні він уміє бути реалістом і чистим ліриком».

Іван Франка)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 173 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz