ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Майстерний показ побуту, повір’їв і звичаїв гуцулів у повісті «Тіні забутих предків»

Про етнографічний реалізм як рису творчості М. Коцюбинського критики говорили неодноразово. І все ж найбільш майстерний показ побуту і народних звичаїв читач може побачити саме у повісті «Тіні забутих предків».

У чому ж особливість зображення елементів етнографії у «Тінях забутих предків»? Перш за все у погляді на побут і звичаї народу, в яких поєдналося християнство і язичництво. Це погляд любові і поваги, погляд людини, що захо­плюється народним життям, мудрими основами його буття. У повісті багато зо­внішніх описів, якими міг би зацікавитись етнограф. Ось автор подає опис свят­кового одягу гуцулів: «Витечалось найкраще лудіння (одежа), нові крашениці, писані кептарі, череси і табівки, багато набивані цвяхом, дротяні запаски, черв­лені хустки шовкові і навіть пишна та білосніжна ґуґля, яку мати обережно не­сла на ціпку через плече...» Такі описи трапляються не раз, коли автор змальовує побут гуцулів, їхні щоденні справи. Як-от випас овець та виготовлення овечо­го сиру. Та зовнішні описи не мали б такого значення, якби М. Коцюбинський не вдихнув життя у кожну дію. Читач захоплюється нехитрими, на перший по­гляд, діями: запалювання живого вогню у горах, ворожіння й молитва (поряд!) при прийнятті овець від людей на випас. Але разом з тим нас поступово захо­плює магія віри у диво перетворення. Саме так виглядає зародження сиру з ове­чого молока або заклинання грому Юрою. Побут, щоденні справи овіяні міфом, повір’я — це основа звичаїв. У звичаях на диво переплелися елементи язични­цтва (віра у щезників, нявок, чугайстра та інших казкових осіб) та християнства (церква, християнські свята — неодмінна риса життя гуцулів). Саме тому у зо­браженні дій Івана на Святий вечір поєднано християнські звичаї зустрічі Різдва Христового та старовинні, ще дохристиянські звичаї, пов’язані з язичницьким святкуванням Коляди, з шануванням предків. Опис закликання «чорнокнижни­ків, мольфарів, планетників всяких, вовків лісових та ведмедів», як і бурі, моро­зу тощо, — це один із найяскравіших епізодів з точки зору показу побуту, по­вір’їв та звичаїв у повісті.

Отже, можна стверджувати, що повість «Тіні забутих предків» вже у самій назві містить вказівку на свідоме відображення не тільки зовнішніх ознак побу­ту і звичаїв, а й на відтворення особливостей ментальності народу, що поєднав у своєму світогляді елементи язичництва і християнства.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 472 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz