ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Роздуми про долю України у поемі В. Сосюри «Мазепа»

Поему «Мазепа» Володимир Сосюра писав тридцять років, та надрукувати не мав змоги. Так склалося, що українці століттями жили під’яремно, не мали на­віть права на свою історію. Отож поема стала відома читачеві не так давно.

У центрі уваги поета образ Мазепи — історичного діяча, якого російські іс­торики оголосили зрадником, інша думка просто не допускалася. Так писав про нього О. Пушкін у «Полтаві», але ще Т. Г. Шевченко не погоджувався з ним в оцінці Мазепи. В. Сосюра теж:

О Пушкін, я тебе люблю.

Та істину люблю ще дужче!

Розповідаючи про історію життя Мазепи, сповнену пригод і небезпеки, поет стверджує: Мазепа не зрадник, а патріот, що хотів добра Україні:

Хай про Мазепу спів мій лине.

Хоч він був пан, та серце мав.

За суверенність України Боровся він і в цім був прав.

В. Сосюра був сином свого часу, і тому трагедію Мазепи побачив у тому, що гетьман не порадився з народом: «Та ні словечка не сказали на цій нараді про народ, немов його й не існувало». І все ж він дає оцінку діям Мазепи з огляду на його наміри використати бодай якийсь шанс, щоб розірвати несправедливу й нерівну угоду царя Олексія та Богдана Хмельницького. Поет із болем змальо­вує криваві наслідки ріпіення Мазепи піти на союз із Карлом XII, адже його не розуміли, бо не знали про його задум. Отож частина українців змагалася на боці Карла, а інша — на боці Петра. Мазепа програв. Але програла й Україна, бо, скориставшись «зрадою» Мазепи, Петро І тугіше затягнув петлю: позакривав українські школи, почав закріпачувати народ:

Покрилась тьмою Україна,

Засумував старий Дніпро...

І доробила Катерина,

Чого не встиг зробить Петро.

Цікаво, що поразка відкрила очі всім, у тому числі й Семену Палію, що ко­лись був прихильним до Росії. Тепер він пішов до монастиря замолювати свої гріхи, зрозумівши свою страшну помилку, бо тепер «кріпацтво і свавілля» вла­дарювали в Україні. Цікаво, що В. Сосюра не виголошує жодних гасел, ворожих Росії. І Петра він у Полтавській битві показує дуже схоже до О. Пушкіна. От тільки серце йому болить за Україну, і тому оцінює він історичних діячів так:

Петро й Мазепа. Краю милий!

Вони по-різному прогрес В ті дні далекі розуміли.

З Петром Іван програв двобій...

Вони несли життя орлине:

Той для Росії, а другий —

Для золотої України.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 122 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz