ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

«Вершники» Ю. Яновського - перший в українській літературі роман у новелах

1.     «Вершники» — твір про революційну романтику періоду громадянської війни. (Цей роман писався довго і складно. Написаний після розгрому «Чотирьох шабель», він зазнав змін, що були внесені під тиском партійної критики, так аби залишилося тільки те, що підносить ідеї соціалізму та революційної ро­мантики. Роман побачив світ 1935 року.)

II.     «Вершники» — роман про вічне. (Попри все, «Вершники» несли у собі ве­ликий загальнолюдський смисл, над яким, за словами дослідника творчості письменника М. Наєнка, «не владний ніякий класовий пресинг». Твір містить думку про те, що головне — це родина, рід: «Тому роду нема переводу, в ко­трому браття милують згоду». За часів панування ненависті та агресії він оспі­вував мир і любов, хоч зовнішній зображувальний ряд був цілком у дусі епохи.)

III.     Роман у новелах. (За жанром «Вершники» — це роман у новелах, який в укра­їнській літературі започаткував саме Ю. Яновський. Роман складається з вось­ми новел, кожна з яких є окремим твором. Пов’язані окремі новели лише те­мою — романтикою громадянської війни в Україні.)

IV.     Символічний образ України — образ рідної хати. (У новелі «Подвійне коло» аналізується сучасний письменникові стан речей, коли класовому надавали перевагу не те що над національним, а й над родинним. Тому родина Полов­ців, їхня хата сприймається як символічне зображення України, де між брата­ми немає згоди. І тут людське поступається і класовому, і революційному, бо автор показує: найстрашніше, що може бути у країні — це громадянська війна. Вона руйнує не тільки матеріальне, але й моральне, вона нищить душі, руйнує одвічні родинні зв’язки. І хоч тон розповіді позначений революційною роман­тикою, та й живим (і впевненим у своїй правоті) залишається комуніст Іван, читач розуміє: роман — це засторога для всіх, хто забув головні істини на ко­ристь тимчасових. Над усим — доля України, яку терзають війнами між собою її сини, брати, що забули про братство й матір.)

V.       «Вершники» — художньо довершений твір. (Саме завдяки художній доверше­ності роман є цілісним, хоч і багатоплановим.)

1.     Стиль роману. (Роман «Вершники» має цікавий стиль, що поєднує в собі ознаки як народної думи, так і героїчного епосу. Вікові традиції народної думи саме й поєднують епічну розповідь із романтичною піднесеністю, лі­ризмом. У творі є багато ліричних відступів, які звучать поетично, підне­сено, як своєрідний коментар літописця давніх часів. У творі зустрічають­ся і народні афоризми, і замовляння, і рядки з пісень, легенд та переказів. Він ніби залучає читача у світ народної мудрості, щоб дати оцінку подіям із погляду вічної народної мудрості. І цьому не заважають хвалебні слова на адресу Леніна, Сталіна, комуністичної партії — це данина часу.)

2.     Символіка роману. (Крім названого центрального символу — Україна як рідна хата, — роман багатий на численні символічні деталі. Наприклад, епізод, коли Панас жахливо вбиває свого брата Оверка, і ніби протест са­мого неба, знак кари Божої, гримить грім і раптом полив дощ. «По об­личчю Половця бігли дощові краплі, збоку здавалося, що він слізно плаче коло готової могили. У всього загону текли дощові сльози, це була страшна річ, щоб отак плакав гірко цілий військовий загін, а дощ не вгавав». Наче замість сліз, яких у них не було, пішов цей дощ, щоб очистити покаян­ням. Адже у слов’янській міфології дощ — символ очищення, у романі цей дощ як докір за безжальність, як плач над нерозумним людством. У новелі «Лист у вічність» таким символом є невідомий листоноша: «А він же був сам цілим світом. І жив на землі, виконував свою справу листоноші, мріяв носити й носити людям листи — добрі вісті». Людина — символ світу. І тут міститься ще одна думка: війна — то є вбивство. Незалежно ні від чого.)

3.     Інші художні прийоми. (У новелі «Подвійне коло» автор використовує прийом паралельного зображення і кругового сюжету. Щоразу повторю­валася ситуація, але брати ніби мінялися ролями: ось Оверко вбиває брата Андрія, а потім уже й сам змушений проситися у свого брата Панаса збе­регти йому життя, та ніхто не чує й не жаліє. А в новелі «Шаланда в морі» автор, зображуючи їхню матір, подає образ Половчихи як алюзію Ярослав- ни. Ось вона стоїть край берега й, чекаючи на чоловіка, примовляє: «Ой, подми, вітре-трамонтане, оджени в море негоду та оджени й тумани, а я стоятиму тут самотня до краю, і хоч би дерево з мене стало, то я б усіма ві­тами над морем махала й листям би шуміла».

Важливим прийомом є протиставлення і зіставлення, це наскрізний при­йом: лад між батьками Половців і ворожнеча між їхніми дітьми, поезія чу­дової природи і кровопролиття, людська ворожнеча, як, наприклад, у но­велі «Батальйон Шведа» або «Лист у вічність».

Особливістю мовлення є вплетення у розповіді молитов, замовлянь, при­казок, рядків із пісень, а то й легенд. Усе це допомагає зрозуміти, відчути душу українську, суть ментальності українського народу.)

VI.     Поєднання романтизму і реалізму. (З одного боку, романтична абсолютизація індивіда, саме тому головні герої (індивіди) у кожній новелі набирають вигля­ду символу. З іншого — реальний світ, жива Україна у всій своїй різнобарв­ності, кожна картина, навіть природа, несе в собі національний колорит, за що неодноразово дорікали авторові, називаючи його націоналістом. Цей ро­ман, на думку М. Наєнка, був у 30-х роках чи не останньою спробою втрима­ти всю українську літературу на тому відродженському рівні, якого сягала вона в кращих творах 20-х років — творах П. Тичини, М. Хвильового, М. Куліша і Г. Косинки, М. Зерова і Є. Плужника.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 605 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz