ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входа



Статистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Хліб і праця - основа жипя (за повістю У. Самчука «Марія»)

Повість «Марія» була написана 1933 року, коли Україна переживала страш­ні часи Голодомору, тому хліб — то було найцінніше для життя, у буквальному смислі цього слова. Ось чому Улас Самчук так багато уваги приділяє саме цьому одвічному символу життя, добробуту, щастя — хлібові.

Змальовуючи подробиці життя Марії-дівчинкн, він одразу позначає етапи бут­тя хлібом: гіркий і черствий хліб чужий, хліб не зароблений, а поданий з милості; хліба вистачає, коли працюєш. Зароблений хліб найсмачніший. Проте хоч і звик­ла з дитинства працювати, Марія інколи забуває про те, чий хліб кращий. Може, тому, що про нього забувають, коли його вдосталь? Так, життя села минало своїм звичаєм, як і віки перед тим, — у щоденній праці, яка була виміром часу: «Поора­ли, посіяли, зняли яблука й сливи, викопали буряки, бараболі, порубали капусти­ни». Побравшись із Гнатом, заможним і працьовитим, вона незабаром зрозуміла: гіркий хліб без любові, гіркий хліб, що зароблений не тобою. Тож і не дорожила чужим хлібом, не схотіла його, коли пішла від Гната до Корнія. Корній не тіль­ки був бідний, а й забув закон предків: кожен має працювати, щоб заробити свій хліб. Працею і терпінням перемагала Марія брутальність Корнія, лайливість, не­робство і домоглася свого. Чоловік її незабаром відчув насолоду праці, здобув хліб для родини і повагу односельців. Праця — основа життя, без неї немає ні хліба, ні любові, ані самого життя. Ці істини зрозумілі не тільки Марії. Так жили укра­їнці завжди. Ці істини були для них настільки беззаперечними, що коли ледащо і балагур Максим починає повчати за святковим столом односельців соціалізму, гості обурюються: «Чесна й розумна людина такого не вимовить... Шмаркач він є...» Але саме отакі максими, ставши коло влади, зруйнували одвічний порядок життя, позбавили людей хліба. Останні роки і дні життя Марії сповнені горя, та найгірше попереду — коли хліба не стало зовсім. Найстрашнішим у житті Марії був день, коли вона, подивившись на внучку, промовила: «Вмреш, дитинко. На широкому світі немає вже для тебе трошечки хліба... Зовсім трошечки хліба». Уся трагедія Голодомору, що забрав мільйони життів трударів, відобразилася в цих словах.

Не можна перекреслювати історію, якою б невигідною чи жорстокою вона не була. Але треба неодмінно доходити висновків про те, що є важливим для збере­ження життя людини і цілої нації.

Повість «Марія» — це попередження про те, що є головним у житті: хліб і пра­ця, праця і хліб, бо вони нероздільні.



Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 141 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz