ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Проблеми моралі у повісті У. Самчука «Марія»

Повість «Марія» написана ще 1933 року, та побачила світ в Україні вже неза­лежній лише 1991 року. Це пояснюється тим, який смисл, яку ідею ніс твір. Най­важливішими в ньому були проблеми моралі, причому не з точки зору класової, а з погляду вічних християнських і національних цінностей. Автор оцінював людей, події, ідеологію того часу саме з таких позицій. Ось чому так багато уваги приді­лено розповіді про усталений порядок життя українського села, основою якого за­вжди були праця, совість, родина. По-різному складається доля героїв, та оцінка їхніх вчинків завжди подається з позицій цих цінностей. Ось повертається додому після служби у флоті Корній — чужий, брутальний, одвиклий від праці. Його спо­творена чужиною душа відобразилася у мові. Марія навіть не розуміє його: «Хіба вона знала, що на це сказати. Коли б хоч по-людськи говорив, а то бозна-як...» І мораль його чужа. Нелегко довелося Марії долати оте чуже в ньому. Поступово через працю повертається совість, повага до сім’ї, коли вже язик не повертаєть­ся сказати на сина «сукин син». Так поступово повертається мораль. Може, щоб підкреслити, що за будь-який аморальний вчинок доводиться платити, автор по­казав історію синів Корнія і Марії. Як страшно, бо до Максима перейшло най­гірше, що було в його батькові за часів матроства — брутальність, неробство, пре­зирливе ставлення до своєї сім’ї і свого народу. Це він і такі, як він, були винні в тому, що сталося з народом — голод, смерть, нищення мови, культури, забуття свого коріння на довгі роки.

На противагу цьому показано людяність і красу стосунків Марії та Гната. Гнат — носій типових національних рис — сумлінності, працелюбності, вміння любити й прощати. Такими ж самими якостями наділена й Марія. Досить згадати епізод, коли Гнат вибачається перед Марією за підпал: «Пробач. Це я. З любові». Та Марія давно пробачила його, бо знала про це ще тоді і розуміла: вона винна перед Гнатом. Але так склалося їхнє життя. Чи, може, автор свідомо так побуду­вав сюжет?

Автор показує взаємозалежність моралі особистої і суспільної. Адже суспіль­ство, побудоване на спотвореній моралі нищення селянина-трудівника, на нехту­ванні родинних цінностей, саме собою аморальне.

У. Самчук, зобразивши життя звичайної селянки з біблійним ім’ям Марія, по­казав моральні проблеми суспільства доби перелому в житті нації, доби страшної трагедії українського народу, яка була викликана революцією і колективізацією, що спричинилися до голодомору.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 143 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz