ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Роман 0. Гончара «Собор» - найважливіший твір у його творчому доробку

«Собор» — «горда поема степового козацького зодчества». (Тема твору — зоб­раження життя робітничого виселку, яке проходить на тлі старовинного собо­ру, що уособлює собою мораль народу.)

0.     Проблематика роману. (Зважаючи на тему, несподівану для 1968 року, проблематика роману налякала тодішню владу, і найперше — проблема духовного начала в житті суспільства і долі української нації. Важливою є і проблема генетичної пам’яті народу, його історії та сучасного автору ста­ну, з якого найважливішою є проблема екології та проблема життя, праці та стану жінки у суспільстві.)

1.     Символічне значення собору. (В центрі роману образ собору — уособлен­ня духовності, національної свідомості, гідності, совісті, честі, справжньої культури. Ось чому старий учитель Хома Романович говорить закоханим Єльці та Миколі: «Собори душ своїх бережіть, друзі...»)

2.     Система образів роману. (Люди, що жили між собором і металургійним гі­гантом, так і до життя і до моралі ставилися: Володька Лобода та подібні йому (як бригадир, що спаплюжив життя Єльки) дивилися на світ «про­сто»: головне — «здорова кар’єра», начальство, секретар обкому — то бог, а значить вгадати його бажання і виконати — найважливіша функція. Отож поняття честі, совісті — не з його морального кодексу. Це новий тип ра­дянського чиновника, бездушного, брехливого, егоїстичного і безвідпові­дального перед народом, його історією та мораллю. Та більшість героїв — добрі й порядні люди: Ізот, Лобода, Микола Баглай, його брат, Єлька, Вірунька та ще багато людей, які цінували свободу, любов, совість, історію свого народу і прагнули зберегти її надбання. У зіткненні цих різних героїв розкривається думка автора.)

II.     «Собор» — художньо довершений твір.

1.     Композиція роману. (Композиція «Собору» типова для Гончара: події роз­виваються повільно, без несподіваних поворотів, бо автора цікавить більше внутрішній світ героїв. Твір складається з 26 розділів та додатково вмон­тованої новели-спогаду «Чорне вогнище», що присвячена образу історика Дмитра Яворницького, літописця Запорозького козацтва і щирого патріота України. У кожному з розділів — розповідь про одного з героїв, а всі роз­діли об’єднані образом собору як осередку духовності.)

2.     Місце дії. (Місце дії — селище Зачіплянка над Дніпром, Єльчине село Вов­чуги, село Скорбне, де доживає свій вік у будинісу для престарілих Ізот Ло­бода. Все це звичне для героїв типове середовище, що робить природною поведінку героїв та їхню долю.)

3.     Жанр. (За жанром «Собор» — проблемно-філософський роман.)

4.     Символіка роману. (Головний символ твору — собор, який виростає у сим­вол самої України. Для мешканців Зачіплянки собор став часткою їх са­мих, їхньої історичної долі. Образи героїв — теж своєрідні символи: Во­лодька Лобода — втілення людини-функції, бюрократичної бездушної машини, що не знає жалю, совісті, честі, а історія зовсім не входить до кола його інтересів, як і доля народу. Микола Баглай — уособлення честі й совісті народу, найкращих рис народної моралі. Історія народу для нього важить багато, вона частина його щоденного буття, всього його життя.)

III.     «Собор» — роман поліфонічний за ідеєю. (Головною ідеєю роману стало ви­криття руйнації як однієї зі складових внутрішньої політики країни. І тому у творі розвінчується психологія духовного браконьєрства, руйнації національ­них святинь, які творилися зусиллями багатьох поколінь народу. Саме цим пояснюється публіцистична напруженість розповіді, вивищений пафос, якого сповнений твір.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 127 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz