ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

«Ми - атомні заложники прогресу» (роздуми над поемою І. Драча «Чорнобильська мадонна»)

Про Чорнобильську катастрофу написано чимало творів, і одним із перших була поема І. Драча «Чорнобильська мадонна». Це не просто відгук на подію, су­часником якої був автор. У поемі болісні роздуми про проблеми екології, мора­лі — про все те, що становить підґрунтя життя на землі. Від самого початку тво­ру поет позначив дві пов’язані між собою проблеми — екології та моралі. Автор розгортає цілу панораму подій, картин, спогадів, які, на перший погляд, нічим не пов’язані. Та поступово читач розуміє, що всі вони — частина єдиної карти­ни життя Всесвіту, життя, що було поставлене на межу знищення після Чорноби­ля. Поет робить центральним образ мадонни, яка завжди асоціювалася з Матір’ю Божою. Та в поемі мадонна постає в різних іпостасях: «Хрещатицька мадонна», «Солдатська мадонна», «Мадонна атомного віку» тощо. Тож поступово розкрива­ється страшна моральна суть події — це злочин проти матерів, дітей, самої землі- матінки. Це злочин проти самого материнства, його можливості. Адже такої біди людство ще не знало — руйнації життя на всій землі, руйнації самої основи мате­ринства. Поет ставить питання про відповідальність людства:

За безладу безмір, за кар’єри і премії,

Немов на війні, знову вихід один:

За мудрість всесвітню дурних академій Платим безсмертям — життям молодим.

І якою б не являлася перед читачем мадонна, — це образ німого докору:

Вона дивиться, дивиться в душу.

Вона палить очима до дна.

А я все це дотерпіти мушу.

Бо в душі не душа, а вина.

Почуття вини стає головним моральним уроком, що витікає з суду совісті. Та чи буде суд над справжніми винуватцями трагедії? Хто вони? І. Драч, досліджую­чи джерела трагедії, виводить на сцену бездумного вченого, військового, що стоїть на сторожі влади, покидька-онука чорнобильської бабусі, яку він прийшов грабу­вати. Та це лише наслідки того, що відбувалося багато років — нищення одвічної дідівської моралі, віри. І це особливо яскраво виявляється у щоденних вчинках, звичках. Так у розділі «Скіфська мадонна» поет розповідає про жахливу заба­ву — блюзнірське знущання з одного із зображень Матері людської — Скіфської мадонни. Чому це стало можливим? Тому що немає в цих молодиках належного поважного ставлення до матері, та й до самого життя. Звідси стає зрозумілим те, що об’єднує Юрія Щербака, Бориса Олійника, Іван Драча, Ліну Костенко — всіх, хто зрозумів:

Ми — атомні заложники прогресу.

Вже в нас нема ні лісу, ні небес...

Вони, як і Ліна Костенко, якій належать ці рядки, побачили, що «духовний Чорнобиль давно вже почався, а ми іще тільки його боїмось». І поема І. Драча — яскраве нагадування про небезпеку «морального Чорнобиля», що є джерелом усіх можливих нещасть на землі:

Несе сива Чорнобильська мати Цю планету — це хворе дитя.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 242 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz