ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 11
Гостей: 11
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Проблема морального вибору у повістях В. Викова

Повісті в. Бикова набули великої популярності передусім через яскраво вира­жений гуманістичний чинник. Кожен із сюжетів письменника так чи інакше по­дає історію людини у межовій ситуації, коли вона стоїть перед екзистенціальним вибором: життя чи смерть. Разом із тим цей вибір завжди пов’язаний з іншим — безчестям і честю. Не дуже легкий вибір, якщо ще й оцінювати його з сьогодніш­ніх позицій, коли щось наче незрозуміле, щось видається не таким, як тоді. Та хіба втрачено нині головні орієнтири — моральні? Адже саме вони завжди визна­чають вибір людини. Саме так показано ситуацію у повісті «Сотников». У Сотни­кова вибору не було, або, скоріше, він був лише один: конче важливо перекона­ти німців і поліцаїв у тому, що Дьомчиха ні в чому не винна. Він відчував важку провину за те, що невчасно закашляв, видавши тим самим місце їх перебування. Йому було відчайдушно жаль цієї жінки, що не зважилася прогнати його, пора­неного й хворого.

Та зовсім інші думки опанували Рибака: вижити самому за будь-яку ціну, на­віть якщо для цього треба оббрехати старого старосту Петра. Навіть якщо за його життя буде заплачено ще й життям дівчинки Басі, яку ховав у себе Петро. Навіть якщо для цього треба буде вибити стільця з-під ніг свого товариша Сотникова, на шию якого вже надіта петля. Саме такою є ціна нікчемного життя зрадника. Чому нікчемного? Сотников замислювався над цим, він навіть в останню хвилину по­думав, що, мабуть, чогось недобрав Рибак, хоч і був наче хорошим партизаном. Тепер він серед тих, що їх «Гітлер звільнив від совісті, людяності й навіть елемен­тарної житейської моралі, від того їхня звірина сила, звичайно, збільшилася». А сам же Сотников був лише людиною: «Він обтяжений багатьма обов’язками пе­ред людьми й країною». І в нього вже не залишилося життя, лише двадцять хви­лин, які він витратив на ще одну спробу врятувати Дьомчиху, та даремно. Отож залишилося тільки гідно прийняти смерть. І він це зробив. Бо для нього пробле­ма морального вибору вирішена була вже давно, самою совістю. Цього не розу­мів Рибак, вмовляючи свій внутрішній голос тим, що він обов’язково втече, аби тільки залишитися живим. Та лише після страти вчорашніх своїх товаришів по нещастю Рибак раптом відчув: для нього вже немає дороги назад, він переступив назавжди ту межу, що відділяла порядність від підлості, честь від безчестя. Він зробив крок до смерті моральної. Так завершилася в той нещасний день задума­на бузувірами страта.

Отож автор показав, як багато важить вибір кожної людини для всього світу і для її душі, а не тільки фізичного життя.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 165 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz