ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 31
Гостей: 31
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Книги, що змінюють світогляд

Книги — це цілий світ. Книга супроводжує нас від народження, протягом усього життя. Художня література і розважає нас, і забезпечує новою інформаці­єю, і повчає. Я багато думав про те, що є ще якась додаткова функція книг, яка схожа на повчальну, але все ж таки відрізняється від неї. Так чи інакше, повчан­ня — це усвідомлення певних норм поведінки, цінностей, воно відбувається сві­домим шляхом: от, прочитавши текст, ти захоплюєшся світом героїв, розміркову­єш над їхніми вчинками, доходиш певних висновків. Оця загадкова функція, про яку я хочу сказати, прямо не пов’язана з аналізом, з усвідомленням. Це певний «шок», підсвідомий, емоційний, коли ти завмираєш над сторінкою, вражений, не в ЗМОЗІ навіть поворухнутися, і думок певних у тебе немає — вони з’являються пізніше, а зараз ти тільки й можеш, що спостерігати, як у твоїй свідомості про­носяться образи, думки, відчуття, враження. Такі книги змінюють світогляд. Саме такі.

Добре було б написати твір або — якби в мене було достатньо знань — навіть дослідження про книги, які змінили світогляд. Починаючи від Біблії, і далі, далі, стежачи за розвитком культури і мистецтва, за розвитком людського суспільства. Які книги увійшли б до цього списку? Важко сказати. З літератури XX сторіччя — «1984» Оруела, напевно. Може, «Майстер і Маргарита»? Але я маю можливість і, якщо чесно, найбільше бажання, писати саме про ті книги, які змінили щось в мені, а зовсім не про ті, які вплинули на людство — я залишу це історикам та мистецтвознавцям.

Я не можу похвалитися тим, що багато читаю. Але час від часу я такн берусь до книг поза шкільною програмою. Переважно це світова класика, мені дуже по­добається література XX сторіччя. Проте читати не тільки програмні твори я вва­жаю за необхідне: по-перше, програма не може всього охопити, по-друге, так я почуваюсь більш вільним, можу обирати собі твори до смаку. Нещодавно мені до рук потрапила книга «Приглашение на казнь» В. Набокова. Перші сторінки я читав без захоплення: попри чудовий стиль, образність, твір здавався мені не дуже цікавим і якимось незрозумілим — я все намагався віднести події до якоїсь країни, якогось історичного часу. Але невдовзі настільки захопився внутрішні­ми переживаннями і усім тим дивним, символічним, метафоричним, що є у цьо­му творі, що й забув про свої намагання. І насправді, символіка роману настіль­ки «вища» за змалювання реальної історичної чи географічної дійсності, що нема про що говорити. Твір оповідає про те, як головний герой — Цинциннат — очі­кує на страту. Він не знає, коли вона станеться, і внутрішнє очікування, яке не дає йому спокою, виливається на папір та в роздуми. Навколо діють інші герої — робітники в’язниці, але уся історія настільки схожа на примару, настільки далека від змалювання звичайного очікування на страту, загалом така фантастична (хоча там майже немає нічого фантастичного), що утворює окремий світ, де за кожним епізодом стоїть якась «мара», незрозуміла читачеві, але він щосили намагається збагнути логіку цього казкового, проте жорсткого і абсурдного світу. Цинциннат чекає прибуття ката — щойно він прибуде, відбудеться страта. Тим часом його примушують спілкуватися з іншим арештантом, який надокучає йому дурними розмовами, нещирими компліментами і взагалі нав’язує свою привітність. Згодом з’ясовується, що цей «арештант» і є катом. І це перший шок, який чатує на чита­ча. Під час страти, коли Цинциннат вже приготувався до смерті, він раптом ду­має: «А чому я тут? Що я взагалі тут роблю?» — і підводиться, підводиться і йде. Навколо падають декорації — увесь цей світ — лише декорація! Герой міг «підвес­тися і піти» будь-якої миті!

Я довго не міг оговтатися від цього твору. Він вийшов за межі мого сприйнят­тя, взагалі за межі тієї літератури, що досі була мені відома. І дуже вплинув на мій світогляд. Може, я дещо по-своєму проінтерпретував текст, але ж... Хіба літерату­ра існує не для того, аби кожен читач сприймав її на свій лад? Цинциннат просто підвівся і пішов з місця страти! Оце так! Головний символізм я бачу в тому, що будь-якої миті ти головуєш над обставинами, а не обставини над тобою. Ти так само можеш подумати: «А чого я тут?» — підвестися і піти. Не в прямому розу­мінні, звісно. Це не означає тікати від труднощів, не означає складати з себе від­повідальність. Це просто означає, що саме ти створюєш свій світ. І страта, і не­справедливість — всередині. Все чорне — всередині. Усе це декорації твого життя, які ти сам пишеш і малюєш, а потім сам віриш у них. Це розуміння дуже змінило мене — з тієї миті, коли я перегорнув останню сторінку книги, і дотепер я відчув багато перетворень у своєму світогляді: я припинив скиглити і скаржитися на об­ставини, на випадок, на життя. Я став відповідальнішим у дрібницях, мені легше робити власний вибір — я раптом усвідомив дивовижну річ: я маю право на вибір! Тобто я завжди це знав, але тільки тепер зрозумів уповні і почав користуватися цим правом: обирати те, що тобі підказують твої принципи, не бути рабом обста­вин чи намірів інших. Якщо говорити пафосно, я відчув набагато більшу відпо­відальність за власне життя, ніж відчував дотепер: життя припинило бути якоюсь неконтрольованою течією, водночас я відчув і більшу свободу. Я сам відповідаль­ний за те, що я роблю, але я сам можу обирати, що мені робити! Це найвища міра свободи, як на мене — не свобода хаосу та вседозволеності, а свобода свідомого вибору! Ось що. І все це завдяки одному роману... Я знаю, що іншим людям цей текст може не сподобатись, не справити жодного враження або й взагалі здатися незрозумілим і нецікавим. Зрештою, на колір і смак товариш не всяк. Але я щас­ливий, що існують книги такої сили впливу — книги, що здатні не тільки розва­жити чи навчити, а й вразити, змінити світогляд. Впевнений, що в кожної людини є своя така книга. Або декілька книг. І я щасливий, що одну з таких я знайшов.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 265 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz