ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Жипя без свободи - ніщо

«Що є свобода? Добро в ній якеє?» — питав свого часу Г. С. Сковорода, зазда­легідь знаючи відповідь: свобода — це найдорожче надбання для кожного. Жит­тя самого філософа і поета — приклад прагнення свободи й вільного життя. Чи так це просто — бути вільним? Сковорода знав ціну свободи, бо ж заплатив за неї спокоєм домашнього вогнища, матеріальними статками, яких ніколи не мав, як і кар’єри, яку йому неодноразово пропонували. І все ж таки він надавав перева­гу свободі, а не «злоту», бо «проти свободи воно лиш болото». То, може, це лише красивий поетичний образ? Ні, за цими словами жива правда життя, яке без сво­боди неможливе. І це не перебільшення. Адже людина змалечку звикає до безлічі обов’язків та умов свого життя, які обмежують її свободу. Звичайно, нічого по­ганого немає в тому, що кожен із нас розуміє межі своєї свободи — вона закін­чується саме там, де починається свобода іншої людини. Та якою манливою стає омріяна свобода! Не випадково сам Григорій Савич Сковорода високо цінував особисту свободу, ніколи не зраджуючи її. У своїх творах, зокрема «Вдячний Еро- дій», «Алфавіт, або Буквар світу» та інших, він пов’язує щастя людське з працею і свободою. Та й на своїй могильній плиті він ще за життя викарбував слова «Світ ловив мене, та не впіймав».

Отже, свобода — це запорука щасливого життя, яке без неї неможливе.

 1. БАТЬКІВЩИНА
 1. Народна пісня «Розлилися круті бережечки». Пісня звеличує патріотичний дух, самовідданість справі національного визволення. «Ой з-за гори чорна хмара, мов хвиля, іде...» Пісня, розповідаючи про подвиг народного героя Івана Богуна, пробуджує пам’ять про козацький волелюбний дух, оспівує славу України, пробу­джує національну гідність і патріотизм.
 2. Т. Шевченко. Сам поет — великий патріот України, і всі його твори — знак любові до свого краю. Наприклад, «Ісаїя. Глава 35» (Подражаніє) змальовує ме­тафоричну картину щастя, яке має бути, коли настане доба справедливості на оновленій землі України. Тривога за долю України звучить у вірші «Я не незду­жаю». Вірш «Мені однаково» — один із найяскравіших взірців патріотичної ліри­ки, у якому рефреном звучить: «Ох, не однаково мені» щодо долі України, під­креслюючи небайдужість справжнього патріота. Та хто з українців не пам’ятає з дитинства пронизаний теплотою й любов’ю до рідного краю вірш «Садок виш­невий коло хати», де в коротких віршах вміщено все: картини побуту, звичаїв, са­мої природи України, здається, навіть звуки й пахощі вечірнього села. Усе це і є почуття Батьківщини.
 3. 77. Куліш. У романі «Чорна рада» дещо ідеалізовано зображено героїчне ми­нуле Запорозької Січі на противагу теперішньому для письменника стану України. Роман передає велич історичного минулого і надихає пишатися Батьківщиною.
 4. Леся Українка написала багато віршів, що віднесені до громадянської лі­рики: «І все-таки до тебе думка лине», «Сторононько рідна! коханий мій краю!», «Україно! Плачу слізьми над тобою...» Та найемоційнішою є поема «Бояриня», у якій Леся Українка розповідає не тільки про історію своєї героїні Оксани, яка по­мирає на чужині від ностальгії, але й про історію України, її звичаї та закони, від­мінні від російських, куди завела героїню доля. Болем та любов’ю до свого краю пройнятий твір, який побачив світ лише за незалежності України.
 5. 77. Грабовський у віршах-посланнях «До Русі-України», «До українців» звер­тається із закликом до народу плекати свободу заради збереження України. Туга і любов до свого краю звучить у його віршах, написаних далеко від України, яку він любив і за яку страждав.

 

 1. в. Сосюра. «Любіть Україну» — піднесений гімн любові до свого краю:

Любіть Україну, як сонце любіть, як вітер, і трави, і води, в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди...

 1. М. Куліш. У п’єсі «Мина Мазайло» йдеться про збереження не тільки мови й культури України, але й самої ментальності українців, почуття національної гід­ності як основи патріотизму.
 2. О. Довженко. «Зачарована Десна» — твір, пройнятий теплим почуттям лю­бові до землі й людей, які його виховали. Без гучних фраз письменник розповідає про джерело любові — батьківську землю. Гіркі уроки нехтування історією Украї­ни знайде читач у кіноповісті Довженка «Україна в огні». Як громадянин і патріот судить автор про свій час і свою країну в «Щоденнику».
 3. О. Гончар. «Собор» — це твір про зв’язок моралі кожного, його вчинків з великими істинами буття, серед яких чи не головною є любов і повага до своєї Батьківщини, до її історії та культури.
 4. Костенко. Тепле почуття патріотизму відчувається в усіх віршах Ліни Костенко, та найвиразніше тема патріотизму звучить в романі «Маруся Чурай». Її героїня — це уособлення самої змученої України, яка має відновитися після руїни через любов і служіння її щирих патріотів.


Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (17 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 932 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz