ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Розвінчання романтики революції у новелі Миколи Хвильового «Я (Романтика)»

Сказати про М. Хвильового в кількох словах неможливо. Про нього пишуть дисертації, книжки й наукові трактати, але ніхто не скаже про письменника кра­ще, ніж його твори.

...1924 рік, закінчена робота над новелою «Я (Романтика)». Минуло сім років після революції. Письменник-патріот, розумна й обдарована людина, М. Хвильо­вий був у захваті від ідей соціалізму...

Ранок 13 травня 1933 року, лунає постріл у себе і в сталінщину одночас­но. Микола Хвильовий у своїй передсмертній записці ставить питання: «За що? За те, що ми були найщирішими комуністами?» Саме розчарування в революції 1917 року, в її ідеалізованих помилках призвело письменника до загибелі. Можна сказати, що в душі Хвильового відбувся розкол. З одного боку, він досі хоче ві­рити у благо, яке несе комуністична партія, з іншого — бачить зруйновані сім’ї, убивства, репресії, суцільну колективізацію, голодомор 1932—1933 рр. Він відчу­ває, що заповітна мрія про щастя України не здійсниться ніколи. Власне, у нове­ліста не було вибору. Як не було вибору у головного героя новели «Я (Романти­ка)». Революція давно вже втратила для нього свою «романтику», він розривається між комуністичним обов’язком і почуттями «некомуністичними» — любов’ю до своєї матері, до України. «Я» усвідомлює, якою справою займається, тому посту­пово відбувається роздвоєння: «Я» — чекіст, але «Я» й людина.

Як відомо, тема роздвоєння людської особистості не нова в літературі. При­гадаймо Христоса і Антихриста, Фауста і Мефістофеля, Доріана Грея, Лукаша...

Однак у новелі Хвильового «Я» і «анти-Я» — це не лише символи добра і зла, му­дрості й безглуздя, свободи і рабства. Автор не тільки показує, що людина, яка проміняла справжні цінності життя на фальшиві, приречена на забуття, а пере­конливо доводить, що така людина позбавляється людської моралі і навіть найпо- таємнішого інстинкту — поваги до своїх батьків.

Людство і окрема людина завжди стояли перед проблемою вибору: боротися зі своїми звірячими інстинктами чи називатися людиною. Така проблема не стоїть перед «товаришами» «Я» «по професії». Це доктор Тагабат, який запам’ятовується своїм динамічним «Роз-стрі-ляти!». Дегенерат і Андрюша, який щиро просив від­пустити його на фронт — і дістав відмову, бо ніхто з чорного трибуналу не хотів залишатися сам на сам зі своїм правом «купатися у ріках крові». Вони планомірно ведуть свою «політику знищення»: під гаслом «Хто не з нами, той проти нас!»

Мені здається, що весь тоталітарний режим тримається на фанатиках. Вони стають зброєю в руках цієї навіженої системи, яка навіть не дає вибору, бо якщо підеш проти неї, то чекай репресій, переслідувань, цькування, смерті, якщо ж по­кірно сприймеш усі вказівки й постанови партії — помреш духовно. Ти — маріо­нетка в страшних пазурях «будівників» нового суспільства.

Безперечно, «Я» — слабка людина! Він не може опиратися презирливо-гнівно­му крику Тагабата: «До матері захотів, слабак!» Вибір зроблено: перемагає «я»-ко- мунарське, яке говорить, що й далі треба вбивати, бо це потрібно для революції!

Вбиваючи свою матір, ліричний герой іде проти своєї совісті. Він підрубує своє коріння і вважає, що дерево-родовід стоятиме. Але це не так: вбивши матір, він при­речений на загибель, бо вбиває і себе, і батьківщину! Ціною цього злочину герой остаточно прилучився до тієї армії сліпих рабів, якими керують безсердечні вбивці.

М. Хвильовий хотів показати і довести, що на ріках невинної крові гуманне суспільство постати і розвиватися не може, бо кожен має право на власну думку, на своє життя, яке знищувати ніхто не має права.

Безперечно, М. Хвильовий своїм твором правдиво розповів про руйнування людської моралі, духовності. Все написане новелістом-романтиком залишиться в скарбниці української культури. І це запорука майбутнього розквіту України, про який так мріяв письменник.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 298 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz