ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 24
Гостей: 24
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Трагізм жипЕвої долі Миколи Хвильового та його героїв

Так споконвіку було:

одні упирались з ганчіркою у руці,

а другі тяглися до стяга зорі...

М, Хвильовий

У кінці Пушкінської вулиці міста Харкова, за студентським гуртожитком «Гі­гант» колись дуже давно знаходилось міське кладовище, яке нині переобладнано в молодіжний парк. За старою церквою залишили недбалі чиновники для нащад­ків кілька могил — П. Гулака-Артемовського, драматурга М. Кропивницького, художника С. Васильківського. Члени товариства «Спадщина» відновили могилу одного з найталановитіших зачинателів української літератури початку XX століт­тя Миколи Хвильового. Творчість прозаїка, поета, критика, публіциста — яскра­вий приклад самовідданого служіння ідеям «загірної комуни», яка стала причи­ною трагедії травневим ранком 1933 року. Своїм самогубством М. Хвильовий хотів застерегти партію та уряд, літературних опонентів від подальшого дефор­мування засад і принципів культурних цінностей. Але згодом палкого комуніста було внесено до списку «ворогів народу», а його твори вилучені й заборонені. Бо в умовах тоталітарного суспільства відбувається повне знецінення художнього «я», а перемагають лише політичні принципи. М. Хвильовий був покараний за думки про суверенність України.

Письменник бунтував, сумнівався, боровся, переживав, помилявся, каявся, і це не могло не відбитися у новелах, що побачили світ у 1923—1927 роках.

Найбільшу увагу щодо розкриття психології мрійників, романтиків револю­ційної доби заслуговує новела «Я (Романтика)», в якій розкрито душевний конф­лікт між старим і новим.

Новела «Я» має ліричний зачин. Саме з нього постає зримий, реальний об­раз матері-України: «З далекого туману, з тихих озер загірної комуни шелестить шелест: то йде Марія». Матір приходить до сина, коли він має хвилинку для пе­репочинку між жорстокими битвами. «Моя мати — наївність, тиха жура і добрість безмежна... І мій неможливий біль, і моя незносима мука тепліють у лампаді фа­натизму перед цим прекрасним печальним образом».

Але поступово наростає тривога, насувається гроза, син бачить на очах матері «дві хрустальні росинки». Чому ж в чудових очах рідної людини сльози, над чим плаче мати-Україна? Мабуть, над дилемою гуманності і фанатизму, людяності та сліпої відданості абстрактній ідеї.

М. Хвильовий по-новому розкриває споконвічну суперечку між життям і смертю. Стомлений син шукає спокою на старечих материних долонях, але че­рез роздвоєність душі «м’ятежний син» мусить застрелити матір. «Тоді я у млості, охоплений пожаром якоїсь неможливої радості, закинув руку на шию своєї мате­рі... Потім підвів маузера й нажав на скроню». І це в ім’я революції, в ім’я дороги до загірних озер невідомої прекрасної комуни!

Новела Миколи Хвильового «Я (Романтика)» стала своєрідним викриттям жорстокості та несправедливості нової системи. Намагання вбити в собі людину, вбити добро в ім’я фанатизму, призводить до переродження в дегенерата.

На жаль, ці проблеми актуальні й сьогодні, нехай трохи в пом’якшеному ви­гляді, але скільки зараз «хворих» політикою та кар’єрним ростом людей. Інколи через цю «хворобу» члени однієї родини готові піти не тільки на сварку, а й на розрив, бійку, вбивство. Єдиний спосіб уникнути цього — пам’ятати, що перед тобою не лише «червоний», «білий» чи «чорний», а перш за все, твоя рідна, близь­ка людина, яка любить і береже тебе.

Разом зі своїми героями письменник шукав виходу із лабіринтів історії, поми­лявся і пророкував, свято вірив і люто ненавидів, і нарешті, не витримав жорсто­кості сучасної йому доби. Але ніколи Вічність не жбурне у його бік докір. І тому свідчення безсмертні слова М. Хвильового:

І хіба посміє вічність шпурнути в моє обличчя докір?

(поема «Електричний вік»)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 117 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz