ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Ліризм «Мисливських усмішок» Остапа Вишні

У творчій спадщині Остапа Вишні «Мисливські усмішки» посідають унікальне місце. У цих маленьких шедеврах особливо яскраво виявилося злиття двох граней незвичайного таланту письменника — гумору і лірики.

У щоденникових нотатках Остапа Вишні є такі записи: «їздили полювати!.. І як радісно, що я нічого не вбив!..» Ці слова допомагають зрозуміти гуманістич­ний пафос його анекдотів-бувальщин про мисливство. Вони навчають не полюва­ти, а берегти, охороняти все живе. Людина і природа, людина і вічність земного буття — ось проблеми, над якими замислюється автор-оповідач. Тому деякі з них часто і справедливо називають поезіями у прозі. Чарують красою густі ліси, зелені луки, запашні сінокоси, бездонно-спокійні озера з бузковими надвечір’ями, сріб­лястими нічними росами, ніжно-рожевими світанками.

Письменник олюднює природу — вона думає, почуває, переживає, як кле­новий листок в усмішці «Вальдшнепи»: «Ось падає кленовий лист, — умер він, одірвався з рідної йому галузки і падає... Щоб потім умерти... Старе одживає, нове — народжується». Через пейзажну картину, змальовану у конкретних зримих образах, письменник по-філософськи осмислює вічні проблеми буття — життя і смерть, народження і згасання, кругообіг у природі.

Захопленням красою природи насичена гумореска «Відкриття охоти», в якій Остап Вишня правдиво відтворює психологічний стан мисливця напередодні від­криття полювання. Герой гуморески переказує почуте від інших із захопленням про найкраще місце для полювання: «Біля Борисполя, на озерах, качви тієї, ну, як хмари! Повірте, як випливуть, ну, як тої ряски!..»

В Остапа Вишні не білка — білочка, не лисиця — лисичка і навіть грізний вепр — веприк. Вживанням цих пестливо-лагідних суфіксів письменник вислов­лює свою велику любов до усього живого. Він звертається до звірів і птахів, як до людей. Вони поряд з мисливцями є активними героями — то дотепними, то кміт­ливими, то пустотливими, то мудрими.

«Мисливські усмішки» — своєрідна поетична зооенциклопедія.

Ось перепілочка, вона «чудесна пташка. Сіренька, з чорненькими на пір’ячку крапочками. Мініатюрна курочка». Бекас теж захоплює письменника: це «неве­личкий болотний птах... дуже меткий, із дуже довгим дзьобом, довгенькими нога­ми...» Дикій козі оповідач співає гімн: «Благородна тварина — дика коза...» У цих характеристиках тварин і птахів відчувається професійна обізнаність О. Вишні як фахівця-дослідника, справжнього біолога. Той, хто підіймає руку на природу, хто безжально руйнує її, — заклятий ворог гумориста.

Герой-оповідач — людина ніжного серця. Його внутрішній світ розкриваєть­ся у численних ліричних відступах (усмішки «Як варити і їсти суп з дикої качки», «Ведмідь», «Дикий кабан, або вепр»), у яких немає плакатних лозунгів — закликів берегти природу, а щирий, доброзичливий сміх у ставленні до мисливців змушує читача замислитися над сучасними гострими екологічними проблемами. Нова­торство Вишні полягає також у тому, що він створив в українській сатирично-гу­мористичній літературі образи позитивних героїв.

Письменник був неперевершеним майстром у створенні сатиричних портре­тів, у ліпленні гумористичних характерів за допомогою діалектизмів, архаїзмів, професіоналізмів.

Вишня-художник у своїх усмішках блискуче застосовує гротеск і гіперболу, вдається до контрасту і сатиричного словотворення, задушевного ліризму.

Вишневий сміх — веселий, щирий, здоровий! Твори цього неперевершеного майстра сповнені глибоким національним колоритом.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 609 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz