ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 21
Гостей: 21
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Засоби творення комічного у п’єсі Миколи Куліша «Мина Мазайло»

Двадцяті роки минулого століття в історії розвитку і становлення української літератури чи не найтрагічніші. Лише зараз ми відкриваємо для себе творчу спад­щину багатьох письменників, яких за тоталітарного режиму було викреслено з на­ціонального і культурного життя або розстріляно чи репресовано.

Від України відірвали частку її серця — найкращих синів і дочок, які в неми­лосердно важких умовах захищали все гуманне, відстоювали національні принци­пи занедбаної України. Серед них і талановитий драматург-новатор Микола Ку­ліш. Десять років його письменницького стажу — це десяток п’єс, майже кожна з яких була певним етапом у розвиткові суспільно-політичних явищ.

Не зміг обійти у своїй творчості М. Куліш тему «міщанства і українізації». На зламі 20—30-х років уже було зрозуміло, що українізація закінчилась. Драматизм світосприйняття цього питання — основа конфлікту комедії «Мина Мазайло».

В основу сюжету покладено історію, яка видається анекдотичною: службовець тресту «Донвугілля» Мина Мазайло, який мешкає на Холодній горі в Харкові, ви­рішив змінити прізвище на Мазєніна і взявся за вивчення літературної російської мови. Виникає питання: чому українець за походженням рішуче повстає проти української мови і культури, відмовляється від власного прізвища, вбачаючи в цьому пляму неповноцінності? Але наш герой не поодинокий у своїх намірах, зга­даймо інших героїв із відомих творів української та зарубіжної літератури. І Мар­тина Борулю, і мольєрівського Журдена. Проте герой М. Куліша відрізняється від своїх побратимів комічними, філологічними спостереженнями над мовою.

Деякі сторінки твору — це гімн мові рідного народу, такій багатій, щедрій, милозвучній. Взяти хоча б діалог Моки з Уляною, якій він пояснював значення слова «бринить»: «...кажуть — думка бринить. Це треба так розуміти: тільки-тіль­ки береться, вона ще неясна — бринить... Губа бринить. Так на селі й кажуть: аж губа бринить, так цілуватися хоче».

Навіть міщаночка Уля, для якої весь інтерес життя обертається навколо вдало­го заміжжя і рукавичок за три сорок, сама стає на захист цієї мови, вважаючи, що слово «дружина», «дружинонько» красивіше за «супругу» або «жінку». Ці ситуації змальовані з м’яким гумором.

Проте драматург вдається до гостро викривальних, нищівних художніх засо­бів, коли йдеться про людську обмеженість. Безумовно, об’єктом сатири М. Кулі­ша стали процеси українізації в Україні, це взагалі парадоксальний факт. «Укра­їнізації по-більшовицькому» дає пророчу оцінку Мина Мазайло, серце якого «передчува, що нічого з вашої українізації не вийде, це вам факт, а якщо і ви­йде, то пшик з бульбочкою, — це вам другий факт...» Завіса лицемірства і фальші закриває усі персонажі твору. М. Куліш висміює обивателя як велике суспільне зло. Такі люди здатні найняти вчительку «правильних проізношеній» (з чудаку­ватим прізвищем Баронова-Казино), поміняти прізвище, але вони залишаються духовними покручами. Творячи шаржові образи, драматург наголошує, що тільки глибинне знання вікових традицій народу, його культури, мови, є запорукою здо­ров’я нації. Загалом діалоги, окремі репліки персонажів створюють комічне на­чало. Згадаймо радість Мини, коли він повернувся із загсу, скільки прізвищ: і Сі- ренєв, і Розов, і Тюльпанов — вибирай будь-яке. Але вирок один — звільнення з роботи нашого горе-героя «за систематичний зловмисний опір українізації».

Гірка іронія М. Куліша актуальна і сьогодні, коли зовсім не безхмарно відбу­ваються процеси відродження української ментальності.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 243 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz