ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Образ Ярослава Мудрого у творчості І. Кочерги

У блакитному тумані потонув розлогий лівий берег Дніпра, луки з незайманою травою, молоді переліски. Біля підніжжя гір розкинувся чудовий, як казка, Київ. Над ним повис тихий перелив церковних дзвонів. Початок XI століття, князем Київської Русі був Ярослав Володимирович, прозваний у народі Мудрим.

Ярослав Мудрий — цікава й складна постать! Жорстокий воїн і мудрий книго­люб, лукавий політик і натхненний будівничий.

Туди, в ті славні сиві роки, полинув думкою й поетичною уявою Іван Кочер­га — філософ, добрий мрійник і гуманіст. Він вірив у людей, славив благородство їхніх дум, силу їхнього розуму й творчої енергії, оспівував високі поривання їх­ніх сердець.

Постать київського князя зацікавила його тим, що була непростою, великою й суперечливою. У своїй п’єсі «Ярослав Мудрий» І. Кочерга відкрив завісу мораль­них цінностей наших далеких предків, їхні ідеали. Це справжній гімн не лише іс­торичній постаті, а й народові, його патріотизму, палкій любові до Батьківщини, перед обличчям якої меркне, як свіча перед сонцем, усе дріб’язкове, несуттєве й другорядне. Заради неї, її спокою й розквіту, князь Ярослав веде свої полки на ворогів-іновірців. Він твердо переконаний, що благо на своїй землі можна утвер­дити лише непохитними законами:

Раніш закон, а потім благодать...,

— стверджує він.

працюючи над цим славетним образом, драматург намагався відтворити дві основні риси — непримиренність до всіляких ворогів вітчизни й прагнення до бу­дівництва культури й освіти народу. Помисли та діяння Ярослава спрямовані на те, щоб возвеличити Київ, зібрати під його прапори всю Русь, зміцнити княжу владу. Мріяв він «нарядити» свою державу, просвітити її, прикрасити чудовими храмами й будівлями. Тому з такою пошаною говорить монах Сильвестр про Ярослава:

Прилежен — бо і часто книги чтяше...

Свою любов до рідної землі, освіти та науки князь зумів передати також своїм дочкам — Анні та Єлизаветі. Але ще більш виразно драматург передає силу любо­ві до рідної землі у представників простого народу: Свічкогаса, Милуші, Журей- ка. Вони впевнені:

Хто вип’є раз Дніпрової води.

Тому ніколи Київ не забути.

Ідеали справедливості були священними для наших предків. Уміли вони лю­бити й ненавидіти, пробачати й ставити на перший план загальнодержавні інтере­си, були вірними своїм принципам. Так каменяр Журейко, засуджений на смерть, дізнавшись, що «за Доном збирається орда», мчить у Новгород, збирає рать, опо­віщає про все князя Ярослава. Молодий патріот є втіленням прагнень усього ки­ївського люду.

Не можна не згадати Милушу, яка гине, але встигає перед смертю викрити змову проти князя, спрямовану проти його політики.

П’єса «Ярослав Мудрий» була створена саме у роки Великої Вітчизняної вій­ни і стала дуже актуальною, бо І. Кочерга хотів підняти дух радянських воїнів. Прагнув довести «фашистам-катам», що ніколи не буде стояти на колінах народ, який має таких славних пращурів — людей, які над усе ставили вірне служіння своїй вітчизні.

Ніколи не забути нам слів великого князя Ярослава Мудрого, які й зараз, у наш неспокійний час, постійно хвилюють молоде покоління і стають актуальними:

...вищих я не відаю скарбів, ніж мирний труд і щастя в мирнім домі...

Стоїть і сьогодні Київська Софія — цей величний пам’ятник генія нашого на­роду, вона навіює роздуми про наше минуле й сучасне, бо дійсно:

Береться мудрість не із заповітів,

А із шукань і помилок гірких.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 120 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz