ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 22
Гостей: 22
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Моя душа - це храм чи купа цегли? (За романом 0. Гончара «Собор»)

Художній світ одного з найвизначніших письменників сучасності — Олеся Гончара — вражає глибоким проникненням у найживотрепетніші проблеми на­шого часу пристрасним бажанням захистити людське в людині.

Єьогодні землю вкриває асфальт і бетон, небо затягується димами й ревом мо­торів, і кудись шалено, в метушливій тривозі летить життя, кинувши для забавкн дешеві замінники слова — телевізор, алкоголь, наркотики. Чи людина щось зна­чить у цьому бурхливому потоці?

На всі ці хвилюючі запитання відповів Олесь Гончар своїм романом «Єобор», герої якого вибудовували найвищу міру своєї духовності і, тримаючись її, залиша­лись собою, хоча й не всі.

Роман порушує філософські й моральні, історичні й екологічні проблеми, об’єднані таким простим і водночас неоднозначним питанням: «Що буде з нами? З людьми, з заводами, соборами». І неспроста багатозначним символом роману стає образ собору. Якою б дорогою не повертались герої Олеся Гончара до рідно­го порога, вони незмінно бачать перед собою спрямований у небо силует будів­лі. Це не тільки занедбаний храм, а майстерний витвір зодчих, свідок складної і суперечливої історії, сутичок і пристрастей, у яких випробувались людська воля і віра. Був він і козацькою святинею, і складом комбікорму, і «безхозним» об’єк­том, який сучасні бюрократи планують замінити чи то зразковим ринком, чи то шашличною, чи то молодіжним кафе.

Кому став на заваді старовинний собор, який несе людям «симфонію пласти­ки», довершеність ліній, музику бань, а головне — нагадує про те, «від чого береш свій родовід»? Людині, яка виросла в доброму сусідстві з цією неперевершеною красою, але не зрозуміла, не осягла її чистоти і святості, — Володьці Лободі, су­часному висуванцю, що «на культурі сидить». Уміло наголошуючи на своєму ро­бітничому походженні, в очах начальства він — справжній керівник. Проте для Зачіплянки Володька — це людина, яка спроваджує під пристойним приводом батька у будинок для самотніх старих металургів. І навіть красуню Єльку домага­ється нечесно, не по-людськи. Письменник переконливо стверджує, що порожня душа, позбавлена любові, краси, віри, страшна і небезпечна, її сутність — у необ­думаному руйнівному началі, яке нівечить людину і світ, що її оточує.

Найнебезпечніше те, що Володька Лобода швидко пристосовується до будь- яких обставин, аби тільки вижити й винирнути на поверхню, чекаючи слушно­го часу.

Антиподом Володьки Лободи є мешканці вулиці Веселої, люди внутрішньої краси, нетерпимі до фальші і неправди — Микола Баглай, Єлька, Олекса-меха- нік, Роман-скептик, Вірунька, Іван Баглай. Як і Дніпро, і Зачіплянка, і завод, со­бор — незмінний їх супутник у будні й свята. Це й Ізот Лобода, який ділить усіх людей на майстрів і браконьєрів. Тільки чому ж так влаштований світ, що «всю­ди, де йде будівник, повинен іти невідлучно, як тінь, і руйнач»? Олеся Гончара тривожить поява таких людей, черствих, байдужих, здатних нехтувати найсвітлі­шими почуттями.

У контексті твору боротьба за собор — це боротьба за саму людину, за повно­ту і гармонію буття.

Усім ідейним і філософським змістом роман звернений до нас, до наших на­щадків: що ми створили? Який слід в історії свого народу залишили? Отже, кожне покоління має вибудувати свій величний собор і зберегти його для майбутніх по­колінь. Він — історія, натхнення, святиня і нерозгадана таємниця!

І коли Хома Романович закликає берегти собори душ наших, то його вустами говорить уся трудова Зачіплянка, говорить кожен, хто не був і не стане безбатчен­ком, бездуховним юшкоїдом і руйнівником духовних скарбів.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 126 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz