I. Ліна Василівна Костенко — легендарна постать в українській літературі. (Вона ввійшла у світ поезії в шістдесяті роки з оригінальними філософськими думками і спостереженнями, із зображенням разючої та неприкритої правди життя, з неповторними художніми образами.)
II. Художній дивосвіт Ліни Костенко. (Починається він від палкої любові до рідної землі, рідного народу. Звідти черпає вона силу і натхнення, що цінує понад усе:
Ну що мені магнолії, агави?
Я поцілую мальву у щоку.)
III. Провідні мотиви лірики Ліни Костенко. (Любов до рідної землі у неї ще з дитинства. З цієї ж пори вона винесла і болючі спогади про війну та палкий протест проти варварства, що не повинно повторитися («Пастораль XX сторіччя»). Разом з тим поетеса утверджує вічний кругообіг життя, незнищенність усього сущого, його оновлення, розвиток. (Загинули від заіржавілої гранати трійко хлопчиків-пастухів, а мати одного з них народжує дитя). У багатьох поезіях авторка розмірковує над сенсом людського буття, над тим, як за будь- яких обставин залишатися людиною. Цей мотив є провідним у поезіях «Життя іде і все без коректур...», «Вже почалося, мабуть, майбутнє...»
Людині бійся душу ошукать,
бо в цьому схибиш — то уже навіки.
Людина для поетеси — найвища цінність. Треба спішити жити і поспішати творити добро.)
IV. Філософічність поглядів поетеси. (Однією з найбільших цінностей, на думку Л. Костенко, є також живий зв’язок людини з природою, гармонія у стосунках з нею. Поезія Ліни Костенко глибоко філософська, вона утверджує думку, що сенс життя не у зовнішніх атрибутах, а у вічних загальнолюдських цінностях, які представляє мистецтво. Згадуйте чарівну Мадонну геніального Рафаеля, яка «у вічі дивиться віками», — радить поетеса.)
V. Ліна Костенко — тонкий лірик. (Поетеса — авторка блискучих поезій про кохання. Але воно не завжди буває взаємним. Горе це чи щастя? У вірші «Світлий сонет» досить оригінально поетеса дає відповідь на це запитання:
Ти не дивись, що дівчина сумна ця.
Як пощастило дівчинці в сімнадцять!..
Вона в житті зіткнулась з неприємністю:
Хлопчина їй не відповів взаємністю.
Твереза розважливість бере гору, і не біда, що він «любить іншу дівчину». До нашої героїні ще прийде велике кохання, тільки його квапити не слід. Читаючи поезію «Розкажу тобі думку таємну», ми спостерігаємо народження в свідомості ліричної героїні «думки таємної». Тут звучить туга за безповоротно загубленим коханням. У книжці «Над берегами вічної ріки» є великий розділ «Моя любове! Я перед тобою...». Інтимна лірика Ліни Костенко також представлена талановитими віршами в книзі «Неповторність» — розділ «Тихе сяйво над моєю долею».)
Похожие сочинения
|