ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 45
Гостей: 45
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Страшний відгомін війни, біль материнського серця у поезії Л. Костенко «Пастораль XX сторіччя»

Інколи, читаючи поезію Л. Костенко «Пастораль XX сторіччя», виникає пи­тання, чому поетеса обрала саме таку назву для вірша? Адже, як відомо, жанр пас­торалі, тобто ідилічної картини життя сільської людини у її гармонійних зв’язках з навколишнім світом, був поширений у XIV—XVIII століттях. Тому не можна не звернути увагу й на суттєве уточнення поетеси — пастораль саме ІОІ століття. Уже в назві авторка акцентує увагу на своєрідному парадоксі, антитезі заголовка твору і його змісту.

Замість ідилії, розгортається, як спалах, несподіване, болюче, трагічне від­луння найстрашнішого лиха минулого століття — війни, яка не обминула жод­ну родину.

Йдеться справді про сільських пастушків Павла, Сашка, Степана, яким рости, мужніти, зустрічати світанки з коханою дівчиною, стати справжніми господарями на землі. Але цю узвичаєну, органічну, як сама природа, «схему» життя ламає вій­на, вірніше її далеке відлуння — залишена в полі граната.

Стався вибух, убитих хлопчаків несуть з поля. І як завершений акорд цієї тра­гедії звучить розпачливий крик матері:

— Хоч личко його покажіть!

Личка вже не було...

Ліна Костенко — не сторонній спостерігач, вона сама гостро переживає непо­правність втрати, кожним нервом відчуває бездонний материнський відчай.

Як їх зносили з поля!

Набрякли від крові рядна.

Немає більшої кари для матері, як смерть рідної її серцю дитини! Це Божа кара, вирок, коли життя поступається смерті! Це не справедливо, коли старі хова­ють молодих. У цьому є щось неприродне. Поетеса використовує прийом антите­зи, щоб підсилити трагізм події. І несли їх, убитих, діди, яким «не хотілось жить». Молодість протиставлялась старості, а життя — смерті.

Природа, наче жива істота, теж сумує за хлопцями, за їх загубленими життя­ми: коли їх зносили, «навіть сонце упало ниць», «а степами будуть груди пекти ті залишені в полі гранати».

Найбільше горе матері — втрату дитини, поетеса передає через згадку про Арі- адну. Вона, за давньогрецьким міфом, допомогла афінському юнаку Тесею ви­братися з лабіринтів напівбика Мінотавра. Аріадна дала коханому клубок ниток, який і вказав вихід. З того часу «ниткою Аріадни» називають рятівний засіб вихо­ду з дуже скрутного становища. Ліна Костенко трансформує міф, співставляючи ситуацію, в яку потрапили матері загиблих хлопців. Тому така безнадія і розпач звучать у рядках її поезії:

І ніяка в житті Аріадна

вже не виведе з горя отих матерів.

Бо призначення жінки в цьому складному, суперечливому світі народжувати дітей, продовжувати рід. Розчісувати курчаві чубчики синам, заплітати косички з різнокольоровими бантиками дочкам. Чекати онуків, правнуків, знати, що на них чекає тиха старість у багатолюдному родинному колі.

Жінка народжує дітей у будь-яких ситуаціях: чи то війна або мир, чи то горе або радість. Так сталося і в поезії Ліни Костенко:

...А одна розродилась, і стала ушосте — мати.

А один був живий. Він умер наступного дня.

Поетеса утверджує вічний колообіг життя, незнищенність усього сущого, його оновлення, розвиток. Зв’язок часів і поколінь неможливо перервати.

Самій Л. Костенко дуже близькі події, пов’язані з війною, бо вона пережила лихоліття війни, тому й відкрито стверджує:

Мій перший вірш написаний в окопі на тій сипкій од вибухів стіні, коли згубило зорі в гороскопі моє дитинство, вбите на війні.

І таких, вбитих війною, молодих хлопців та дівчат було дуже багато. Але вони вірили, що все погане минеться (як було написано на обручці царя Соломона). Настане мирний час, а з ним — кохання, сенс життя і віра!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (20 Ноября 2016) | Обновлено | Просмотров: 107 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz