ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Філософська проблематика роману А. Камю «Чума»

Творчість А. Камю є прикладом плідного поєднання талантів письменника й філософа. У своїх творах А. Камю розмірковує над абсурдністю світу і сенсом бут­тя людини в ньому. Людину митець ставить над усе. Це світла, мисляча, повна відповідальності за все істота. Вона мусить втручатися у повне зла й нісенітниці життя, бунтувати проти наявного в житті абсурду, поборювати відчай, виконува­ти свій обов’язок.

Роман-притча «Чума» був опублікований 1947 р. За свідченням самого Камю, «явний зміст «Чуми» — це боротьба європейського Опору проти нацизму». «За допомогою чуми я хочу передати атмосферу задухи, в якій ми скніли, атмосферу загрози й вигнання, в якій ми жили. Водночас я поширив значення цього образу на буття взагалі».

У цьому романі А. Камю з надзвичайною гостротою поставив філософські проблеми добра і зла, морального вибору людини: скоритися невідворотній долі чи, навіть не маючи надії на перемогу, бунтувати проти нездоланного зла.

Дія твору відбувається в алжирському місті Орані, яке охопила епідемія чуми. Хвороба починається раптово, на неї ніхто не чекав. І коли вісники, носії (і пер­ші жертви) чуми — щурі — масово конають у місті, ніхто в неї не вірить. «Як же вони мали повірити в чуму, що одразу перекреслює майбутнє? Вони мали себе за вільних, але ніхто не буде вільний, поки існують лиха».

Доктор Ріє одним із перших усвідомив критичність ситуації та зрозумів, що в такому становищі покладатися можна тільки на повсякденну працю, що «голов­не — це добре робити свою справу». Він закликає до боротьби: «...Коли бачиш, скільки біди й горя приносить чума, треба бути божевільним сліпцем або просто негідником, аби примиритися з чумою». І хоча для лікаря чума — це «нескінчен­на поразка», він не опускає руки. «...Навколо мене пітьма, а я пробую бодай що- небудь у ній побачити. ...Я не знаю, ні що на мене чекає, ні що буде по всьому цьому. Зараз є хворі і треба їх лікувати. Я бороню їх, як умію, та й усе». Для Ріє найважливіше у житті — залишатися людиною за будь-яких обставин.

Інший герой, який також гідно виконує свій громадський обов’язок люди­ни — Жан Тарру. Він розуміє, що лихо, а отже, і жертви — вічні. Проте Тарру на­магається стати по інший бік лиха.

Паризький журналіст Рамбер, який від початку карантину намагався всіма правдами й неправдами залишити зачумлене місто, щоб поїхати до коханої жінки, згодом відчув, що йому «соромно бути щасливим одному» в час лихоліття, і тому залишається в Орані. Він самовіддано працює в санітарній дружині.

Ріє та його однодумці — мислитель Тарру, службовець Гран, журналіст Рамбер та інші — організовують дружини, щоб в міру своїх сил протиставити себе чумі, не залишитися осторонь. Вони знають, що «треба боротися в той чи інший спосіб і нізащо не падати навколішки». Ці добровільні дружини виїздять на виклики, ізо­люють зачумлених, вивозять трупи, допомагають жителям Орана «ввійти в чуму», зрозуміти, що вона є справою всіх, і зробити свій вибір.

І от за рік чума почала відступати, почала втрачати свої сили, вона ніби висна­жилась, сама себе вичерпала. «Уже з одного того, як випускала вона зі своїх пазу­рів явно приречені на смерть жертви, ...з того, як вона засапалась і метушилась, можна було з певністю сказати, що вона пошарпана, втомлена, в чомусь розлад­налася, ніби, втрачаючи владу над собою, чума водночас утратила свою невідпо­рну, математично несхибну дієвість, колишнє джерело своєї сили».

Чудового лютневого ранку на світанні нарешті відчинилася міська брама, і оранці відсвяткували цей день як найбільше свято. Проте доктор Ріє, йдучи радіс­ними вулицями щасливого міста, думає про те, що «бацила чуми ніколи не вми­рає, ніколи не щезає, десятиліттями вона може дрімати десь у закутку меблів або в стосі білизни, вона терпляче вичікує своєї години...»

Зло не можна знищити повністю. Час від часу воно з’являється в тому чи ін­шому вигляді. І людина має бути готовою знову й знову робити свій вибір — ско­ритися злу чи бунтувати проти нього.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (20 Ноября 2016) | Обновлено | Просмотров: 343 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz