ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 9
Гостей: 9
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Мова як рух

Без мови не існує ані індивіда, ані суспільства. Будь-яка діяльність люди­ни супроводжується мовленням. Відтак мова виконує всі можливі функції — від найпершої комунікаційної, тобто забезпечує спілкування, до сакральної функції, тобто є чимось священним, творить справжню мовну магію... Багато було сказано про мову, зокрема й українську. Але й багато замовчано!

Звісно, я не заперечуватиму прописні істини про мелодійність української мови, її лексичне багатство тощо. Але, відверто кажучи, мені стає дуже прикро, коли в своєму сприйнятті мови люди обмежуються її «солов’їністю» та «калино- вістю». Почувши таке, тільки й лишається думати, що наша мова придатна для суцільної поезії, народних пісень і фольклорних текстів, для описів з життя селян­ства з усіма «-есенькими» епітетами. Але ж хіба це так?!

Мені хочеться говорити про те, що мова — це насамперед рух. Рух і розви­ток. Мова не зупиняється, а йде крок за кроком за розвитком людства, за цивілі- заційним прогресом. Мені хочеться ствердити думку, що українська мова багата не лише своєю мелодійністю, а є й повноцінною мовою науки, політики, юрис­пруденції.

Приємно усвідомлювати, що в українській мові з’являються — і не можуть не з’являтися! — слова на позначення усіх новітніх технічних досягнень. І всі ці за­позичення й неологізми — не «мовне сміття», як думають деякі, а свідчення життя мови, її розвитку і природної пульсації. Оновлення мови — життя мови. Бо мова, повторюю, це рух!

А ще багато хто заперечує виникнення в мові так званого сленгу. Хтось, здаєть­ся, з західних публіцистів сказав, що сленг — це такий стан мови, коли мова зако­чує рукава, плює на долоні й береться до роботи. Яка влучна метафора! Адже сленг, молодіжний сленг, професійний сленг, — потрібний. Мова стає бідною не тільки тоді, коли в ній мало синонімів, а й тоді, коли вона не здатна відобразити всі існу­ючі суспільні, політичні реалії. Тому, спостерігаючи за виникненням і використан­ням нових, в тому числі й сленгових, слів — залишається хіба що радіти.

Звісно, не все так райдужно. Іноді оновлення мови йде не зовсім правильним шляхом. На зміну русизмам, яких ми поступово позбуваємось, приходять сло­ва, запозичені з польської чи з англійської. І це запозичення виправдане, коли в українській нема відповідника, але ж іноді доходить до курйозів. Кому потрібна «опінія» — і таке зустрічається! — коли є «думка»? А поруч із невиправданими за­позиченнями діють справжні мовні рудименти, такі собі радянські канцеляризми. В основному, це стосується стилю. Навіщо пасажирам «мати змогу бути забезпе­ченими друкованою продукцією», якщо вони просто можуть «безкоштовно отри­мати газети»?

Оновлення в мові відбуваються й на рівні граматики — ми вже відмінюємо «пальто», наприклад. І про потужні граматичні зміни свідчить хоча б кількість проектів «нових» правописів. Поки що це проекти, відтак має минути час, аби на­уковці зрозуміли, чи варто легалізувати численні зміни і процеси, що відбувають­ся з українськими словами, чи це просто тимчасові підводні течії. У будь-якому разі, і на рівні граматики, здається, найконсервативнішому, мова — це рух.

Українська мова — це не просто мова народних пісень, це жива істота, пульсу­юча динамічна система, схильна і здатна (і чудово, що це так!) до оновлень. Ми ж зі свого боку можемо хіба що радіти мові, рухатися разом з нею. І слідкувати за власним мовленням, позбавляючи його помилок, збагачуючи, уникаючи неви­правданих запозичень, суржику, слідкуючи за стилістичними нагромадженнями. Тоді динаміка мови стане приємним рухом назустріч красивому й ефективному спілкуванню, що дає користь і задоволення у всіх сферах нашого життя. Адже мова — це рух. І більше того: мова — це життя!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (20 Ноября 2016) | Обновлено | Просмотров: 134 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz