Міцне фізичне здоров’я — це обов’язкова умова щасливого життя. Здорова від природи людина не помічає свого здоров’я і, лише втративши його, розуміє марність усього того, що було для неї найголовнішим: кар’єра, успіх, гроші, знайомства, стосунки.
Учені попереджають: здоров’я нашої нації під загрозою. Найстрашніші хвороби атакують українців, тисячі наших співвітчизників не можуть дати ради своєму життю. Іван Драч у поемі «Чорнобильська мадонна» одним із перших заговорив не лише про страшні наслідки бездуховності, що призвело до катастрофи, а й про СНІД. Ця страшна хвороба не знає жалю. Учені попереджають, що Україна посідає одне з перших місць у світі за швидкістю поширення СНІДу серед населення. Медики не зможуть ні вберегти, ні вилікувати від цієї пошесті. Кожна людина має навчитися відповідати за своє здоров’я.
У зв’язку з цим доречно згадати подвижницьке життя Порфирія Іванова, який ніколи не пив і не палив, у будь-яку пору року і в будь-яку погоду купався у відкритих водоймах. Міцне здоров’я дозволяло відчувати себе щасливою людиною. Він був готовий прийти на допомогу всім, хто потребував цього, власним прикладом учив людей бути здоровими, а отже, щасливими.
Отже, найцінніше, що може мати людина в житті, — це здоров’я. Здорова людина має благословляти Бога за цей дарунок, дякувати батькам, які передали здоров’я у спадок, берегти цей дарунок і передати його своїм дітям.
VI. СІМ’Я
1. Г. Квітка-Основ'яненко. Повість «Маруся» відображає народні уявлення про закони моралі й честі як щодо кохання, так і щодо сім’ї. На думку автора, родинне щастя неможливе без відповідальності подружжя за майбутнє, поваги й любові. Саме тому Наум спершу відмовляється віддати дочку за Василя, бо той ще мав піти до війська, а батько бажав Марусі щастя саме в сім’ї, а не долі солдатки.
2. Т. Шевченко. У поемах «Катерина», «Причинна», «Наймичка» поет подає історію морального падіння дівчини-покритки з точки зору звичаєвого сімейного права. Він показує різні долі жінок, які однаково порушили моральний закон, і його симпатії скоріше на боці Ганни з поеми «Наймичка», яка всім життям спокутує провину, провівши роки на краєчку чужого сімейного життя, яке дало прихисток її синові, бо материнство, на думку поета, — це нагорода від Бога, це щастя, навіть коли воно з гіркотою.
3. І. Нечуй-Левицький написав, певно, найвідоміший і найяскравіший твір про родинні стосунки, показавши їх негативну сторону. Чому сварилися Кайдаші? Хтось вважає, що через матеріальні проблеми, та то лише привід, а справжня причина в егоїзмі й відсутності поваги один до одного. А без цього неможливо налагодити нормальні стосунки в сім’ї.
4. М Коцюбинський. «Тіні забутих предків» містить розповідь як про кохання Марічки та Івана, так і про родинне життя Івана з Палатною. Перед читачем постає сім’я, де стосунки подружжя не освячені коханням. І хоч матеріальні статки наявні, спільні господарські справи дають теми для розмов, та немає духовної єдності, немає родини, а тому немає в цій сім’ї і дітей.
5. Леся Українка. У поемі «Бояриня» зображено звичаєве сімейне право як українців, так і росіян. Автор стверджує, що сімейні стосунки, підґрунтя, на якому будується сім’я, відображає принципи існування самого суспільства, яке побудовано або на демократичних засадах, або ні.
6. Ю. Яновський. «Вершники» — це роман, який з перших рядків виголошує вирок будь-яким подіям та ідеології, яка нищить сім’ю, показуючи, як громадянська війна проходить через серце родини Половців. Жоден з братів не жаліє інших в ім’я ідеологічних переконань. «Чи нормально це?» — питає автор. Відповідь очевидна: головне для людини — сім’я, яку не можна нищити безкарно.
7. В. Барка «Жовтий князь». Це роман про голодомор, проте автор також яскраво показує, як чинилася руйнація сім’ї, коли дітей у школі налаштовували проти рідних батьків, називаючи їх «відсталими» або й куркулями чи ще якось. Ці події наче розпочинають низку великих бід, які закінчуються фізичним винищенням мільйонів українських родин, мільйонів людей.
8. У. Самчук. «Марія» — це твір про історію життя жінки, яка вміла бути вдячною за все, що дав їй Бог, яка вміла любити і будувала свою сім’ю навіть тоді, коли, здавалося, життя було зруйноване: діти не вижили, перший чоловік Гнат став осоружним, а коханий Корній повернувся зовсім чужим. Письменник показав, як працею й терпінням, любов’ю і вмінням прощати Марія створила родину і виплекала сімейне щастя.
9. 0. Довженко. Повість «Зачарована Десна» показує очима дитини теплий світ дитинства, родинний затишок, який створювався любов’ю батьків, дідуся з бабусею і м’яким гумором, що допомагав долати усі негаразди.
10. О. Коломієць. У п’єсі «Дикий Ангел» показано родину Ангелів, у якій батько диктував жорсткий порядок: кожен має працювати, аби нести в сім’ю гроші, а на власні потреби треба заробляти додатково. Ніхто не мав жити за рахунок інших, а тим більше батьків. Так він прищеплював працьовитість і відповідальність своїм дітям.
Похожие сочинения
|