ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Суд над Ганною Розсохою - суд над народом? (За оповіданням Ю. Мушкетика «Суд»)

Ю. Мушкетик відомий нам своїми історичними романами, серед яких «Гай­дамаки», «Прийдімо, вклонімося» та інші твори.

Але творчий доробок письменника складається не тільки з романів, але й з малих епічних форм — оповідань, повістей. Зокрема, вирізняється з-поміж ін­ших творів оповідання «Суд», у якому судять селянку Ганну Розсоху за те, що вона нібито погано працює: не відпрацювало необхідну кількість «трудоднів». Жінка вже не молода і важко хвора, але їй не дають статусу непрацездатної. Гож у тенетах соціальної несправедливості, особистого горя та бюрократичних зволі­кань (щодо довідок про стан здоров’я) заплуталась наша героїня.

Я помітив, читаючи оповідання, що у невеличкий обсяг цього жанру автор переніс частково широку панорамну епіку своїх романів: за кілька сторінок ми дізнаємося про усе життя Ганни Розсохи, від молодих років до смерті. Висока інформативна концентрація поєднується автором із глибоким змістом, важли­вими проблемами суспільної несправедливості, тиском та знущанням системи над однією людиною, — у цьому творі тиск системи вже навіть не ідеологічний, а побутовий, матеріальний, але від того не менш болючий, образливий.

Ганна Розсоха є певним узагальненим образом всього народу: вона добра, пра­цьовита, має розвинене почуття прекрасного на рівні любові до народної пісенної творчості, любить свою родину і прагне добра синам і чоловікові. У страшні часи Голодомору Ганна втрачає доньку Оленку, на війні гинуть чоловік та двоє синів, вона намагається сама піднімати господарство, але в неї відібрано і корову, і по­рося, придбане нею на власні кошти, щоб якось прогодуватися. Її син Грицько, який повернувся з війни пораненим, любить свою матір, але захоплений виром
міського, іншого життя, обіцяє забрати її до себе... А поки Ганна Розсоха зазнає кривди з боку голови колгоспу Устима Рукавиці і фінагента Йосифа Шила.

З огляду на узагальненість образу Ганни постає доречне питання: чи не є суд, зображений в однойменному творі Ю. Мушкетика, судом не лише над од­нією людиною, але над усім народом? На жаль, радше за все, це питання має позитивну відповідь. Юрій Мушкетик у своєму оповіданні розвінчує міф про «веселе і легке» життя селян за системи колгоспів. І насправді, ідея колгоспів суперечила самій народній свідомості: люди звикли тяжко працювати, розумі­ючи, що працюють вони для себе і для своїх дітей, що від їхньої праці і тільки від неї залежатиме їхнє майбутнє, їхні статки. Проте держава втручається і тут. Забуваються не лише елементарні закономірності логіки: право на власність, на створення свого господарства для себе і своїми руками, але забуваються, — що, напевне, ще гірше — морально-етичні норми. Закуті догмами інструкцій і «не положено», сільські бюрократи намагаються судити жінку за те, що підірване її здоров’я і вона не може (фізично не може) працювати стільки, скільки вимагає від неї держава. Але ж здоров’я Ганни Розсохи стає підірваним не тільки через вік, але й через заяву голови колгоспу, що син Ганни Грицько (єдиний з її дітей, що залишився живим) — іноземний шпигун і «ворог». Грицько пояснює матері, що він просто похвалив книжку письменника, якого заведено було цькувати та засуджувати, але стара жінка сприймає все по-своєму, вона вражена несправед­ливими чутками, відвертою брехнею, ображена та скривджена.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 76 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz