ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Афоризми з поезій в. Стуса

I.      Зміст та форма. (Поетична мова Василя Стуса запам’ятовується читачеві своєю лаконічністю та динамічністю. Вживаючи короткі, здебільшого прості речення, поет ніби складає мозаїку, а на загальній картині ми вже бачимо усе, що хотів написати поет. Проте саме через авторський мовний стиль «за­гальна картина» не втрачає такої емоційної напруженості, що дивуєшся, як через слово можна передати стільки емоцій?)

II.     Афоризми з творчості Василя Стуса. (Через лаконічність і насиченість почут­тями та думками поезій Василя Стуса з його віршів подекуди ніби «вирина­ють» вислови, гідні того, щоб назвати їх афоризмами.)

1.     «Бути людиною — дертися по вертикальній стіні». (Мені подобається цей вислів. І я не згоден із тим, що в ньому є певний відтінок безвиході, ні — в цьому вислові ніби концентровані роки і роки роботи над собою, бо­ротьби із обставинами та власною слабкістю. Мені здається, ми не помі­чаємо у цих словах підтексту і справжнього їхнього змісту. Зазначимо, що Стус пише не «Бути людиною — видертися на вертикальну стіну», а саме «дертися», тобто якщо тобі вистачає сил і впевненості не коритися навіть «вертикальності стіни» в ім’я власних ідеалів, то не так уже важливо, чи видерешся ти туди чи ні. Сам процес боротьби робить людину людиною, принаймні саме так я розумію цей вислів.)

2.     «Як добре те, що смерті не боюся і не питаю, чи тяжкий мій хрест». (Ва­силь Стус був за життя прикладом по-справжньому залізної сили волі, він не корився і не боявся, це він висловив і в поетичних текстах.)

3.     «Свіча горить. Горить свіча — а спробуй, відшукай людину на всю вели­ку Україну». (У роки, коли люди ламалися під тиском ідеології та пропа­ганди, ніби втягували голову у плечі, боячись бути собою, говорити голо­сно і відверто. Не тому, що ці люди були погані, вони так само любили свою землю, але воліли любити її мовчки, знаючи, що за «буржуазний націоналізм» (так тоді називалася любов до своєї землі) їх не похвалять. І залишались люди, у яких любов до справедливості і волі дивним чином виявилась сильнішою за інстинкт самозбереження. Мені здається, митці Розстріляного Відродження і репресовані шістдесятники — саме така ка­тегорія людей.)

ПІ. Постать Василя Стуса. (Як на мене, самого тільки життєвого шляху Василя Стуса достатньо для того, щоб вважати його героєм і вивчати його біографію у школах (бо його життя вже було мистецтвом, не таким ліричним, як дея­кі його поезії, але мистецтвом чесності та сили духу). Так само, якщо б Ва­силь Стус просто писав поезії і мав звичайну біографію звичайної людини, він уже був би геніальним, бо його вірші без історичного чи географічного контексту є шедеврами поетичного слова. Але так склалося, що Василь Стус прожив надзвичайно складне життя, створивши при цьому неперевершені поезії. Коли я, читаючи, намагаюся уявити собі Василя Стуса, мені незмінно уявляється людина із гордо піднятою головою...)

Символіка образів у творі Івана Драча «Балада про соняшник»

I.      Творчість Івана Драча. (Поезія Івана Драча — самобутнє і оригінальне явище в українській літературі XX століття. Багато уваги у своїх віршах поет при­святив проблемам сучасного йому суспільства, питанням технічного прогре­су та його впливу на можливу долю людства, вражають поезії, де переважає тема кохання. Багато творів І. Драч присвятив темі поета і творчості. Він вва­жав, що мистецтво має певну магічну силу, яка сповнює людину енергією, очищує її, робить кращою. Символічно зобразив поета та поезію Іван Драч і у «Баладі про соняшник», наприкінці твору він сам розкриває нам символіку створених образів.)

II.     Головні образи «Балади про соняшник».

1.     Поет. (Поет у творі постає у образі соняшника. Мені подобається, на­скільки живим створює Іван Драч цей образ. Він малює соняшник без жодного пафосу, «високого штилю».

Він вилазив на грушу,

І рвав у пазуху гнилиці,

І купався коло млина, і лежав у піску,

І стріляв горобців з рогатки.

Таким постає майбутній поет, майбутній «соняшник» у творі Івана Дра­ча. Аж раптом соняшник бачить сонце, яке їде на велосипеді, оминаю­чи хмарки в небі. «І застиг він на роки й століття в золотому німому за­хопленні», — пише Іван Драч. Мені здається, попри зовнішню простоту твору, в ньому багато прихованих смислів. Як на мене, серед них думка про те, що поетом можна стати, не відриваючись від реальності — навпа­ки, треба бути цілком земним, тільки вміти бачити високе і чарівне у бу­денності, у природі, у людських стосунках.)

2.     Поезія. (Сонце у творі Івана Драча — символ поезії. Напевне, таким ви­бором символіки поет хотів підкреслити значення мистецтва для всіх лю­дей, а особливо — для тих, хто має талант і особливий стан душі. Сам ав­тор називає поезію «сонце моє оранжеве», підкреслюючи тим самим, що поезія здатна і зігріти, і очистити душу, і сповнити сенсом життя людини.

Щомиті якийсь хлопчисько Відкриває тебе для себе.

Щоб стати навіки соняшником, —

отже, закоханість у мистецтво слова триває все життя. Кожен, хто одного разу відкрив для себе поезію, стає навіки соняшником, завмерши «в зо­лотому німому захопленні».)

ПІ. Висновок. (У творі «Балада про соняшник» Іван Драч за допомогою яскра­вих і прозорих образів-символів висловлює свою думку щодо поезії взагалі та поета — творця поезії. Але виходить, що не стільки поет створює поезію, але поезія, ніби сонце, причарувавши одного разу юнака, навіки перетворює його на соняшник, сповнює його життя новим смислом. Чи ставить Іван Драч питання про первинність поезії чи поета: чи поет є творцем віршів, чи поезія підкоряє поетову душу? Напевно, так. І, на мою думку, дає свою від­повідь: людина пише, зачарована красою слова, його магічною силою, поет пише, бо не може не писати. Таку свою позицію висловлює Іван Драч у яскравій і по-справжньому «сонячній» «Баладі про соняшник».)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 122 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz