ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Символічні образи і деталі в романі «Майстер і Маргарита»

Світ художнього твору так само складний, як і реальність. Тим більше в та­кому складному і незвичайному творі, як роман Булгакова «Майстер і Марга­рита». У пошуках нової художньої форми для хвилюючих письменника проблем він створив твір складної жанрової природи — філософський, фантастичний і сатиричний роман. У романі не один, а три світи, що взаємно проникають: ре­альний, міфологічний і фантастичний. І в кожному з них — свої персонажі з їх проблемами і складними долями, свій історичний фон і свої символи.

Поняття символу багатогранне. Багато героїв художніх творів самі стали символами, наприклад, Прометей, Дон Кіхот, Ромео і Джульєтта. Герої Булга­кова теж символічні. Кожний з них — втілення певного типу характеру, способу життя, людської вади або пристрасті.

Посланець Вічності Воланд сприймається як вищий арбітр, що стежить за тим, аби чаші добра і зла були рівновеликі. Мандрівний філософ Єшуа втілює не тільки біблійного Ісуса, але і всіх тих, хто готовий зійти на голгофу з любові до істини і людства. А Понтій Пілат завжди нагадуватиме про муки неспокій­ної совісті.

Є також менш помітні, але значні й цікаві деталі в романі: це предмети по­буту і природні явища, кольори і запахи, імена і навіть окремі букви.

Так невід’ємним атрибутом біблійного світу в романі є троянди. В одному лише абзаці розділу другого згадуються «трояндова олія», «рожевий запах», «роже­вий струмінь», «рожевий дух». Трояндова олія — символ християнства. Тому так ненавидів цей запах Понтій Пілат, покликаний оберігати «храм» колишньої віри.

У реальному ж світі троянди — улюблені квіти Майстра. Вони стали симво­лом кохання Майстра і Маргарити. «Коли кінчилися грози і прийшло задушли­ве літо, у вазі з’явилися довгождані і улюблені обома троянди». Одну з цих засу­шених троянд Маргарита зберігатиме, коли Майстер зникне. Червоні пелюстки, що облетіли на рукопис, і очі своєї подруги згадуватиме Майстер, коли опи­ниться в психіатричній лікарні. Трояндовою олією намащуватимуть тіло Марга­рити перед балом у Сатани. Адже Воланд — посланець Бога, він прибув до Мо­скви виконати його волю — допомогти Майстру і Маргариті.

Символи в романі подорожують разом зі своїми персонажами з одного сві­ту в іншій. Так місяць і його таємниче світло проникають не тільки в палату, де розмовляють Майстер та Іван Бездомний. Місяць всюди супроводжує Воланда і його почет. Під час повні Понтія Пілата терзає безсоння. «Двенадцать тьісяч луп за одну луну когда-то, не слишком ли много?» — співчутливо запитує Мар­гарита, дивлячись на страждання прокуратора. Тут місяць уже символізує доско­налий злочин і вічні муки совісті Понтія Пілата, що зрадив нещасного мандрів­ного філософа. Його поява на небі у встановлений термін така ж невідворотна, як і відплата.

Символічні деталі населяють навіть реальний світ. Сатиричне перо Булгако- ва, описуючи життя москвичів, постійно натикається то на примус, то на давно немите вікно в комунальній квартирі, то на запилюжену паперову ікону. І за­вдяки цим деталям виразніше і яскравіше сприймаєш комунальний побут трид­цятих років, насаджуваний атеїзм і приховану віру.

Не можна не згадати власні імена в романі. Вдивіться в заголовні букви: Бер- ліоз. Бездомний, Массоліт, Майстер, Маргарита, Аннушка і т. д.

Б, М, А... Хоча «рукописи і не горять», автор у той тривожний час підписав свій роман для нащадків: Булгаков Михаил Александрович.

Символічні образи і деталі роману зробили його ще більш захоплюючим; вони розсунули художній простір, допомогли розставити акценти, зробили чи­тача одним з мешканців булгаковського світу, який намагається розгадати його таємні знаки.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 423 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz