ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 44
Гостей: 44
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Три світи в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита»

Роман «Майстер і Маргарита» має досить складну композицію. Літературо­знавці вважають, що в романі зображено три головних світи: «древний ершала- имский, вечньїй потусторонний, и современньїй московский». Як же пов’язані ці світи, хто чи що їх поєднує?

Здається, пов’язує їх Воланд та його почет. Час і простір то стискається, то розширяється, то сходиться в одній точці простору і знову втрачає межі, бо вони і конкретні, і умовні водночас. Перший світ — московський. У цьому світі все здається навіть надто реальним, бо життя дуже принижене побутом. Саме тому тут просто життєво необхідно мати владу. Таку, як, наприклад, має Берліоз, лю­дина розумна, освічена і «дуже хитра», за словами Майстра. Його твердження, що Ісуса не існувало, не таке вже й безневинне. Адже для нього нема ані Бога, ні диявола — взагалі нічого, крім цієї реальності, де він, здається, знає все напе­ред і має хай маленьку, але владу. Жоден з його підлеглих насправді не працює над літературними творами, їх не цікавлять ні проблеми мистецтва, ні моралі, ні пізнання, а лише опікуються розподілом усіляких благ. За що ж карають Берлі- оза — за те, що атеїст, за те, що пристосовується до дійсності, за те, що зваблює Івана Бездомного безвір’ям? Берліоз отримує «ніщо» — тобто отримує за своєю вірою, оскільки твердить, що «нічого нема». Чому саме з нього починає автор опис московського світу? Тому, що він представляє найяскравіші риси менталь­ності людини того часу. Московське міщанство зображене за допомогою шар­жу, гротеску, фантастики, бо воно фантастично потворне морально. Фантастика виступає як засіб сатири. Тому реальність московського світу піддається сумніву як нереальна, несерйозна, не варта уваги. По-іншому відчуваємо єршалаїмський світ. Тут вже не чуємо оповідача з його часом іронічними коментарями, усе ди­хає справжньою трагічною реальністю. Підкреслено реальним постає Єшуа. Він зображений через дії, які можуть спостерігати читачі, через логіку слова і його правду. Нам не дано проникнути у таємний внутрішній світ його, але велич його страждання й терпіння — ось що вражає і вказує справжній шлях для всіх лю­дей, для Булгакова та його героя Майстра. Через образ Єшуа письменник подає свою думку про те, що будь-яка влада є насильством над людьми і що настане час, коли не буде влади ні кесаря, ні якоїсь іншої. Саму владу уособлюють Каї- фа та Понтій Пілат. Прокуратора зображено не як примітивного лиходія, він, за словами Єшуа, людина розумна, однак душа його мертва. Він звик вважати вла­ду сенсом буття, проте зустріч з дивним філософом, який наче й слабкий фізич­но, не боїться говорити з ним як з рівним і від нього йде відчуття сили і правди, світло істини. Невипадково ж Понтій Пілат мимоволі питає в нього, що є істи­на. Але чи готовий прокуратор сприйняти ту істину? Він бреше сам собі, поси­лаючи до страти Єшуа. І вже ніщо не врятує його — Понтія Пілата покарано за боягузтво — найтяжчу ваду.

І що до того сучасній людині? Чому не може людство забути трагічного по­єдинку Єшуа й Понтія Пілата? Нам конче треба пам’ятати про безлюдну вер­хівку гори, де врито стовп з перекладкою, треба пам’ятати про безрадісне голе каміння і те, як хололо серце від самотності в того, хто своїми муками врятував людство. Булгаков змушує кожного згадати про вічність, перед якою постане ко­жен, про совість, яка не відпускає ночами, яку не можна вмовити ніякими сло­вами. Так в одній точці сходяться простір і час, аби нагадати про вічні закони буття. Так поєднуються три світи роману через єдину ідею вічних цінностей, на яких тримається світ.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 158 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz