Роман «Майстер і Маргарита» Булгаков писав з 1928 року і до останніх місяців життя. Задум його в процесі роботи змінювався. Спочатку в центрі роману був Воланд. Цей фантастичний персонаж мав продовжити сатиричну лінію, розпочату в «Дияволіаді» і «Театральному романі». Пізніше з’явилися Майстер і Маргарита, що зайняли провідне місце в романі. Булгаков писав насамперед роман про сучасну йому дійсність, про ту атмосферу, в якій він задихався і з якої не міг вирватися. Він писав про країну, що проводила гігантський соціальний експеримент і впроваджувала нові цінності. Вже в першому «біблійному» розділі «Понтій Пілат» ми чуємо діалог прокуратора і Єшуа:
— І настане царство істини?
— Настане, ігемоне, — переконано відповів Єшуа.
— Воно ніколи не настане! — раптом закричав Пілат.
Ідеологічний міф про царство істини, що уже перемогло в післяреволюційній Росії, піддається випробуванню вічними істинами. Воланд і його почет стають безпосередніми провідниками цієї істини. Вони — свідки і судді нової епохи і нової людини. «Скажи мне, любезньїй Фагот, ...как по-твоему, ведь московское население сильно изменилось?» — питає Воланд під час сеансу в театрі Вар’єте. Так, «горожане сильно изменились внешне, как и сам город, впрочем». Але набагато важливіпіе питання: чи змінилися містяни внутріпіньо? В результаті спостережень за мепіканцями «нового Єрусалиму» Воланд робить висновок: вони — люди як люди. «Любят деньги, но ведь ото всегда бьіло... Ну, легкомьісленньї... ну, что же... и милосердне стучится в их сердца... обьїкновенньїе люди... в общем напоминают прежних... квартирний вопрос только испортил их...»
Воланд поблажливий до простих людей. Адже вони, по суті, вічні жертви соціальних та ідеологічних експериментів, заручники комунального побуту і суспільної моралі.
У Москві вночі зникають люди: невгодних заарепітовують і відправляють у психіатричні лікарні. Воланд нещадний тільки до справжніх гріпіників. Розумний і небезпечний Берліоз дістає покарання «по своїй вірі», зрадник Майгель теж не гідний прощення. Численних піахраїв, бюрократів, жадібних і просто дурних людей вірні слуги Воланд а налякали і відпустили.
Що робити? Пройдисвіти і пристосуванці, мабуть, будуть завжди, поки не настане «царство істини». Сама влада над людьми з появою фантастичної сили видається земною суєтою. Коров’єв, наставляючи Маргариту перед балом, заявляє: «Не путайтесь... Мьі увидим лиц, обьем власти которьіх бьіл в своє время чрезвьічайно велик. Но право, как подумаепіь о том, насколько микроскопичес- ки мальї их возможности по сравнению с возможностями того, в чьей свите я имею честь состоять, становится смепіно и, даже я бьі сказал, грустно».
Чи є істинні, нетлінні цінності в сучасній письменнику дійсності? Так, вони є, і Воланд опікується тими, хто має на собі відсвіт вічного. Він прибув до Москви, щоб допомогти Майстру і Маргариті. Майстер — творець. Силою своєї уяви він угадує правду в своєму романі, проникає у світ вічних істин і дорожить ними понад усе на світі.
Життя Майстра освітлене любов’ю. Завдяки Маргариті герой Булгакова зміг відчути себе вільною і щасливою людиною. Його кохана була його натхненням, ангелом-охоронцем, саме вона зберегла його роман про Понтія Пілата.
Любов, творчість, совість, пошуки істини і далі залишаються найвищими цінностями на землі. Життя і час випробовують їх на міцність, але всі режими і соціальні експерименти не владні над ними.
Похожие сочинения
|