ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Філософська лірика Б. Пастернака

Закінчивши гімназію, з 1908 року Б. Пастернак навчався на філософському відділенні історико-філологічного факультету Московського університету. Ба­жаючи вдосконалити свою освіту, навесні 1912 року він від’їхав до Марбурга (Німеччина), де у той час існувала філософська школа, яку очолював один з найавторитетніших професорів Герман Коган. Борисові Пастернаку пророку­вали майбутнє вченого-філософа, адже він робив успіхи. Однак йому судилося бути поетом. Кажуть, імпульсом до цього стало кохання до Іди Висоцької, яка йому відмовила. В усякому разі, про сум’яття почуттів свідчить відомий вірш «Марбург». І вже в цьому вірші вбачаємо відмінність від романтичних елегій з їх звичним ланцюжком подій і почуттів: трагедія нерозуміння й самотності, роз­рив зі світом, образа на нього. Вірш Пастернака побудовано зовсім по-іншому. Поет, оточений зміненим світом, починає по-новому розуміти світ. Ідея незни- щенності життя, «врачующей непреложности мира» — ось чи не головна кон­цепція не тільки цього вірша, але й усієї поезії. Адже це Пастернакові належить думка про те, що література — все, і найтрагічніша — це розповідь про щастя існування. Саме такою є й поезія Бориса Пастернака. «Сестра моя — жизнь» — так назвав поет свій збірник 1922 року, підкреслюючи спорідненість усьому сві­тові. Здається, найяскравішим віршем цієї збірки є знаменитий «Давай ронять слова...» Одразу й не скажеш, про що вірш. Він відображає, називає словами, здавалося, невимовний захват перед величчю і красою світу — творіння Божого:

Тьі спросишь, кто велит,

Чтоб губьі астр и далий Сентябрьские страдали?

Чтоб мелкий лист ракит С седьіх кариатид Слетал на сьірость плит Осенних госпит^ей?

Його залюбленість у життя — не миттєвий вияв екзальтації, а осмислена по­зиція:

Не знаю, решена ль Загадка зги загробной.

Но жизнь, как тишина Осенняя, — подробна.

Тому філософічність його лірики очевидна. Вона полягає перш за все у під­ході до пізнання світу, осмисленні законів буття. І найточніше поет розуміє світ через кохання.

Любить иньїх — тяжельїй крест,

А тьі прекрасна без извилин,

И прелести твоей секрет Разгадке жизни равносилен.

Чому це так? Тому що це крок до встановлення нерозривного зв’язку зі сві­том. Любов робить світ сповненим сенсу. І все на світі — осінні дощі і шур­хотіння листя, весняне чекання оновлення і літні зливи, холод першого снігу, завірюха за вікном і свіча на столі — це життя, осяяне великою любов’ю. Пас­тернак — один із тих поетів, яким вдалося ніби вийти за межі часу, аби не тор­кнулося тимчасове, руйнівне справжньої величі:

Как будто внутренность собора —

Простор земли, и чрез окно Далекий отголосок хора Мне сльїшать иногда дано.

Природа, мир, тайник вселенной,

Я службу долгую творю,

Обьятьій дрожью сокровенной, в слезах от счастья отстою.

У цих рядках усвідомлене ставлення до світу. Він вічний. Саме тому в поезії Бориса Леонідовича Пастернака важко зустріти реалії часу. Хоч такі вірші в по­ета, звісно, є, але філософічність лірики все ж таки пов’язана з віршами про те, як пощастило людині жити, бачити красу світу, любити, читати книги, слухати безсмертну музику і, навіть розуміючи, що ми не вічні, бути сповненим вдяч­ності Богові:

Жизнь и бессмертие одно.

Будь благодарен вьісшим силам За приворотное вино,

Бегущее огнем по жилам.

Картини буття, змальовані поетом, часто несподівані, іноді на диво впізна­вані й близькі, — це свідчення довгого шляху пізнання й усвідомлення світу за­собами художнього бачення. Філософська лірика Б. Л. Пастернака — цінна пер­лина у широкому світі поезії, без якої годі й уявити літературу.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 101 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz