ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Філософсько-символічний зміст сюжету повісті «Старий і море»

прочитавши свого часу повість «Старий і море», його сучасник У. Фолкнер сказав, що Е. Хемінгвей знайшов свого бога. Чому це так і чим був цей твір для вже тоді відомого письменника?

Ще за шістнадцять років до написання повісті «Старий і море» був опублі­кований нарис «На блакитній хвилі» у журналі «Есквайр», який вважається по­чатком реалізації задуму Хемінгвея створити велику ьснигу «про землю, воду й повітря», про людину та її місце у всесвіті. Повість було створено 1952 року, а вже 1953 року Хемінгвея було нагороджено престижною Пулітцерівською пре­мією. Влітку після цього він уперше після війни відвідав Іспанію, побував на са- фарі у Східній Африці і зазнав одну за одною дві авіакатастрофи. Деякі газети навіть надрукували некрологи, однак зі шпиталю Хемінгвей повернувся на Кубу — батьківщину свого героя Сантьяго. Тут його знайшла звістка про присуджен­ня йому Нобелівської премії. Отже, ця повість стала доленосною для письмен­ника і відкриттям для всіх читачів.

Історія рибалки Сантьяго, який боровся за життя з цілим світом — з бідніс­тю, хворобами, негараздами, старістю і власною зневірою, не кажучи вже про ставлення інших людей, — це історія нелегкого шляху людини на землі. На пер­ший погляд, «Старий і море» — побутове оповідання про старого невдаху. Однак що далі читаєш повість, починаєш розуміти: автор зовсім не збирається жалі­ти героя й намагатися вичавити сльозу в читача. Він пишається героєм. Про це свідчить чи не одразу портрет старого: він був худий, виснажений, із темними плямами від «нешкідливого нашкірного раку», який виникає під впливом со­нячних променів. Усе в ньому було старе, навіть шрами на руках, крім очей, які мали колір моря, — «веселі очі людини, що не здається». Старий Сантьяго зали­шився сам. Дружина його померла. Жив у халупі з пальмового листя, де не було нічого, крім стола й стільця. Сітку для ловів риби було вже давно продано, їсти було зовсім нічого. Інший би, може, й скаржився на життя, але не Сантьяго. Здається, його юний приятель Манолін, якого він колись навчав рибалити, від­чував до нього не стільки жалість, скільки повагу. Здавалося, ну на що вже спо­діватися у такому віці та ще й з таким невезінням — хіба що жебракувати. Але в старого були принципи: він намагався не позичати гроші, бо спочатку боргу­єш, тоді — старцюєш. Він не витрачав часу на безплідні жалощі до себе — вдо­вольнився тим, що є, й сподівався на те, що завтра неодмінно поталанить. Оця непохитна віра, оптимізм, внутрішня доброзичливість вражала хлопця, він по­чувався відповідальним за старого, бо по-людськи любив його. Це також живи­ло віру старого й давало наснагу жити. Вирушивши у море, Сантьяго мав намір не тільки наловити риби, але й довести усім, та й самому собі, що фортуна ще може бути до нього прихильною. Змагання старого з рибою показане як символ боротьби людини за життя. Про це свідчать монологи старого. «Я багато чого не тямлю, — подумав він. — Але як добре, що нам не доводиться вбивати сон­це, місяць і зірки. Достатньо того, що ми вимагаємо їжу у моря і вбиваємо своїх братів». Так процес риболовлі стає своєрідною алегорією, що передає філософію буття людини, роздуми про місце людини у всесвіті. Подальший опис змаган­ня Сантьяго з рибою, з акулами, з власною втомою, голодом лише підтверджує цю думку. Глибоку повагу викликають слова героя про те, що «людина створена не для того, аби терпіти поразки. Людину можна знищити, але перемогти її не можна». І справді, Сантьяго повернувся переможцем — живий, сповнений гор­дості за те, що зумів довести цілому світові: він не невдаха, він не переможений. Щоправда, хлопцеві він з гіркотою говорить: «Вони мене перемогли». Але пере­мога старого очевидна: в нього повірили, його любить і йому вірить Манолін. А значить, варто жити й боротися далі. Таким чином, повість «Старий і море» має глибокий філософсько-символічний зміст, за що її й цінують у світі.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 355 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz